Srbija i Balkan

Crnogorski amandmani na "genocid": Da li je predlog Spajića dobar, ali samo na prvi pogled?

Ovo je, žargonski rečeno, pokušaj Vlade da "ispegla" već dobro poznate najave da će glasati za rezoluciju o "genocidu" u Srebrenici, piše podgorički portal "Borba"
Crnogorski amandmani na "genocid": Da li je predlog Spajića dobar, ali samo na prvi pogled?Getty © © Pierre Crom

Iako objavljena na Vaskrs, u nedelju po podne, kada je većina naroda na porodičnim okupljanjima, izletima, kada od politike ne bi trebalo da ima ni traga, namera Vlade Crne Gore da uputi dva amandmana na rezoluciju UN  o Srebrenici već je, sudeći po društvenim mrežama, još jednom uspela da podeli Crnu Goru. 

"Oslobodioci se peru pred svojim biračima a znaju da im ti amandmani neće proći", samo je jedan od komentara koji su se tokom večeri pojavili na društvenim mrežama.

"Usvojiti ih neće, a naravno da će glasati za rezoluciju. Ovo je samo bacanje prašine u oči. Pokušaj da se operu, ali neće proći… Briga mene za ove nameštene pluseve i minuse, imam oči i uši, zna se šta narod misli o svemu ovome", stoji u drugom komentaru, dok se u još jednom ponavlja pitanje – "Šta će Vlada Crne Gore uraditi ako se njeni amandmani ne usvoje, hoće li glasati protiv rezolucije?".

"Naravno da neće", zaključuje jedan od onih koji su se na Vaskrs dohvatili ove za Crnu Goru veoma vruće teme.

"Braćo Crnogorci kamo sreće da mi ovde u Srbiji imamo mudre ljude kao vi, Hvala vam. Kad već ne može da se zaustavi najbolje je da se šteta svede na minimum", još je jedan od komentara.

Podgorički portal "Borba" u redakcijskom komentaru objavljenom večeras konstatuje da se "amandmanima ne može promeniti namera rezolucije o Srebrenici" i zaključuje da "ko glasa – 'za', stavlja večnu omču oko vrata srpskom narodu da je genocidan".

Inače, u dva amandmana koji su danas po podne objavljeni, apostrofira se da je "krivica za zločin genocida individualna", "da se ne može pripasti bilo kojoj etničkoj ili verskoj grupi" i u drugom da se "potvrđuje nepovredivost opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH u svim odredbama", pri čemu se misli na Dejtonski sporazum.

"Ovo je, žargonski rečeno, pokušaj Vlade da 'ispegla' već dobro poznate najave da će glasati za rezoluciju o 'genocidu' u Srebrenici koja je na stolu pred Ujedinjenim nacijama a kojom, prema pisanju srpskih medija, srpski narod žigošu kao genocidan. Po originalnom tekstu rezolucije, UN bi bez rezerve osudile svako poricanje 'genocida' u Srebrenici kao istorijskog događaja i poziva države članice da očuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme u cilju sprečavanja poricanja i iskrivljavanja činjenica, te pojave genocida u budućnosti", stoji u redakcijskom komentaru "Borbe".

Dalje se navodi da "predlog Vlade, na prvi pogled, izgleda kao dobar – ali samo u onom slučaju da kao balkanski narodi ne poznajemo metode rada Zapada".

"Gotovo u isto vreme kada se pred Ujedinjenim nacijama raspravlja o rezoluciji o Srebrenici imamo i situaciju da takozvana država Kosovo pokušava da dobije prolaz u Savetu Evrope, što predstavlja apsolutni presedan da teritorija u okviru jedne države traži da bude članica jedne evropske institucije, i još gore od toga, da je većina i podržava u tome", stoji dalje u komentaru "Borbe" i podseća da se "premijer Milojko Spajić još uvek nije oglašavao po pitanju glasanja Crne Gore u Ujedinjenim nacijama o rezoluciji o Srebrenici a očigledno je da se vrši diplomatski pritisak od strane Nemačke, koju je nedavno i posetio, a koja je i glavni inicijator ove rezolucije".

"Krajnje simptomatično, Nemačka u ovom trenutku pokušava da izglasa ovu rezoluciju, iako je ta država bila upravo ona koja je prije samo 70-ak godina izvršila najstrašniji genocid u čovečanstvu, Holokaust nad Jevrejima, kao i svima onima koji nisu arijevske rase, želeći da zavladaju svetom pod podignutom šapom Adolfa Hitlera. Upravo je srpski narod bio jedan od najstradalnijih u Drugom svetskom ratu, što od strane Nemaca, tako i od njihove marionetske fašističke Nezavisne Države Hrvatske. Broj žrtava Drugog svetskog rata od strane Nemaca i ostalih njihovih saveznika broji se desetinama miliona. S tim u vezi, licemerno je i degutantno da upravo ova država predlaže ovakvu rezoluciju pokušavajući da zbaci sa sebe ljagu genocidnosti, prebacujući taj žig na srpski narod", piše komentator "Borbe". 

Portal podseća i da je "upravo danas, na praznik Hristovog Vaskrsenja, premijer Milojko Spajić prisustvovao Svetoj Liturgiji a tom prilikom je mogao da čuje i poslanicu poglavara Srpske pravoslavne crkve, patrijarha Porfirija, koji je oštro govorio o Zapadnim namerama da srpski narod proglase genocidnim".

"Stoga, Spajić u ovom trenutku ima istorijsku šansu da ispravi nepravdu i da ne pokušava da maže oči građanima Crne Gore preko 'individualne krivice', ili toga da je potrebno još više ojačati Dejtonski sporazum kada ga čitav Zapad đonom gazi uz pomoć nevladinih grantopreža iz NVO sektora", kaže se u komentaru podgoričkog portala i navodi da bi "Spajić i Ivanović konačno mogli da izađu iz svega ovoga kao državnici sa kičmom i da glasaju onako kako to želi čitava Crna Gora".

"Samim tim bi možda i neko primetio da je jedna mala balkanska država sačuvala makar 'zeru' dostojanstva, pokazala kičmu, i stala uz bratsku Srbiju u momentima kada se piše istorija koju će čitati pokoljenja", zaključuje se u komentaru "Borbe".

image