
Leti perje zbog NATO samita: Predsednik Češke tužio premijera

Češki predsednik Petr Pavel izjavio je danas da je podneo tužbu protiv vlade, osporavajući odluku premijera Andreja Babiša da ga ne uključi u vladinu delegaciju koja će učestvovati na samitu NATO-a u Ankari kasnije ovog meseca.
Tužba o nadležnosti, koja je podneta Ustavnom sudu Češke, traži pojašnjenje o tome ko ima ovlašćenje da odluči da li šef države može da prisustvuje samitu NATO-a. Sud bi trebalo da pokrene postupak tokom svoje plenarne sednice u sredu.
U saopštenju, Pavel je tvrdio da Babiš pokušava da ga "isključi" sa samita i time "ograniči ulogu koju mu je dao Ustav".
Predsednik je istakao da su njegovi prethodnici prisustvovali svim prethodnim samitima NATO-a i da je on bio prisutan na svakom skupu alijanse otkako je stupio na dužnost 2023. godine.

Nakon višemesečnih rasprava o tome ko će predstavljati Prag u Ankari, Babiš je u ponedeljak objavio da šef države ne može da se pridruži zvaničnoj delegaciji jer će "ovaj samit biti drugačiji od prethodnih", podseća "Politiko".
Tokom predstojećeg skupa, očekuje se da će premijer opravdati svoju odluku da smanji osnovne vojne rashode na oko 1,8 odsto BDP-a, ispod cilja NATO-a od 2 odsto. Babišov potez da zabrani Pavelu prisustvo skupu možda ima veze sa protivljenjem bivšeg generala smanjenjima, koje je nazvao "neodgovornim".
Babiš je u utorak rekao da, iako "poštuje" predsednikovu odluku da podnese tužbu, "ne misli da je to dobra ideja".
"Nije prikladno da zvaničnici podnose tužbe jedni protiv drugih", napisao je na Iksu.
Rozhodnutí pana prezidenta podat kompetenční žalobu respektuji, ale nemyslím si, že je to dobře. Není správné, pokud na sebe ústavní činitelé podávají žaloby k Ústavnímu soudu, proto jsem také kompetenční žalobu nepodal, když pan prezident odmítal jmenovat pana Turka ministrem,…
— Andrej Babiš (@AndrejBabis) June 23, 2026
Spor je najnovija eskalacija u napetom odnosu između dva češka političara, koji su se suočili na predsedničkim izborima 2023. godine.
U svojoj izjavi, Pavel je insistirao da najnoviji sukob "zapravo nije bio oko jedne stolice na jednom stranom sastanku", već oko podele vlasti.
"Da nisam branio ova ovlašćenja, snosio bih deo odgovornosti za otvaranje vrata daljem proizvoljnom ograničavanju ustavnih ovlašćenja zvaničnika", napisao je.



