Svet

Iran ne može, ali mi možemo: SAD odobrile zajmove od 17,5 milijardi za razvoj nuklearnog programa

Ministar energetike Kris Rajt izjavio je da bi program trebalo da omogući da do 2030. godine bude pokrenuta izgradnja 10 novih velikih nuklearnih reaktora
Iran ne može, ali mi možemo: SAD odobrile zajmove od 17,5 milijardi za razvoj nuklearnog programaGetty © Chris Clor

Američko Ministarstvo energetike saopštilo je danas da će obezbediti uslovne zajmove u vrednosti od 17,5 milijardi dolara za podršku izgradnji novih nuklearnih elektrana i jačanje domaćeg lanca snabdevanja u sektoru nuklearne energije.

Ministar energetike Kris Rajt izjavio je da bi program trebalo da omogući da do 2030. godine bude pokrenuta izgradnja 10 novih velikih nuklearnih reaktora, čime bi realizacija planiranih projekata mogla da bude ubrzana za oko tri godine, prenosi Rojters.

Prema tom planu, Kancelarija za finansiranje energetske dominacije Ministarstva energetike podržaće do pet zajmova, a svaki projekat obuhvataće izgradnju po dva nuklearna reaktora AP1000 kompanije "Vestinghaus", pojedinačne snage 1,1 gigavat.

U projektima će učestvovati "Vestinghaus" i partnerske elektroprivredne ili energetske kompanije, koje će morati da obezbede početni kapital od po 500 miliona dolara pre korišćenja državnih sredstava.

Sedam kompanija već je iskazalo interesovanje za učešće, ali njihova imena za sada nisu objavljena.

Zajmovi su namenjeni finansiranju nabavke ključne opreme za nuklearne elektrane, uključujući reaktorske posude i generatore pare, čija proizvodnja i isporuka mogu da traju više godina i često predstavljaju glavni uzrok kašnjenja projekata.

Američka administracija poslednjih meseci intenzivno promoviše razvoj nuklearne energije kako bi odgovorila na rastuću potražnju za električnom energijom, pre svega zbog ubrzane izgradnje centara podataka i razvoja tehnologija veštačke inteligencije.

Veliki tehnološki operateri i energetske kompanije pokazali su značajno interesovanje za program.

Američki predsednik Donald Tramp postavio je cilj da se ukupni nuklearni kapacitet zemlje do 2050. godine poveća na 400 gigavata, što bi predstavljalo višestruko povećanje u odnosu na sadašnji nivo proizvodnje.

image
Live