
Razarač u pustinji: Šta će Kini replika američkog ratnog broda

Kina je izgradila replike američkih razarača i nosača aviona u pustinji Taklamakan, koje je koristila za raketne vežbe gađanja, navodi agencija "Blumberg" pozivajući se na satelitske snimke.
Na snimcima kompanije "Vantor" (bivšeg "Maksara"), vidi se replika u punoj veličini ratnog broda, istog oblika i dimenzije klas "Arli Berk" koji koristi američka ratna mornarica.
Po navodima istraživača, reč je o poligonu Ruočang u pokrajini Sinđang-Ujgur, gde je ranije primećena replika nosača aviona "Džerald Ford". Pretpostavlja se da su obe makete korišćene za navođenje protivbrodskih raketa kako bi kineske posade mogle da u slučaju sukoba sa američkim brodovima protivniku nanesu maksimalnu štetu.

Izgradnja replika mogućih ciljeva je rutinska praksa u svetu. Kina je tako izgradila kopiju kvarta u Tajpeju gde su smeštene kancelarije "vlade Tajvana", navodno za vežbe kopnene vojske i komandosa. Američko ratno vazduhoplovstvo je na svojim poligonima vežbalo gađanje replika kineskih PVO sistema HK-22.
Ono što pada u oko je da su Kinezi detaljne replike američkih ratnih brodova izgradili na mestu za koje su znali da ga snimaju američki sateliti, šaljući time drugu vrstu poruke Vašingtonu.



