Svet

"Ograničeno" geopolitičko prijateljstvo SAD i Indije: Kako Bajden vrbuje Modija

Za budućnost saveza dve zemlje potrebno je strpljenje, a tempo napretka odlučuje isključivo Modi
"Ograničeno" geopolitičko prijateljstvo SAD i Indije: Kako Bajden vrbuje Modijawww.globallookpress.com © Sean Kilpatrick/Keystone Press Agency

Džozef Bajden bi zajedno sa indijskim premijerom Narendrom Modijem trebalo da učestvuje na nekoliko različitih skupova u svetu, pre nego što njegov indijski kolega 22. juna stigne i u Vašington, što je sve, kako ocenjuje Asošiejted pres, znak da su i jedan i drugi lider spremni da prodube svoje veze.

Geopolitička prijateljstva, nisu, međutim, tako jednostavna, a situacija između najveće svetske ekonomije (SAD) i najmnogoljudnije nacije sveta (Indije) ipak je komplikovanija nego što izgleda.

Bez obzira na to što dve zemlje spaja ekonomsko i globalno rivalstvo sa Kinom, Rusija je tačka njihovog razdvajanja. Dok se Bajden otvoreno protivi Specijalnoj vojnoj operaciji u Ukrajini, Modi je "ponudio mlaku kritiku" Moskve. Indija se uzdržala od glasanja o rezolucijama UN koje osuđuju Rusiju i odbila je da se pridruži globalnoj koaliciji protiv Kremlja.

A ovakve razlike znače da je za budućnost saveza SAD i Indije, neophodan i određen nivo strpljenja.

Bivši ambasador SAD, koji je sada izvršni partner konsultantske kuće "Azija grup" Kurt Tong, odnose između dve države opisuje kao "dugu igru" stabilnog napredovanja u odnosima odbrane i brzog intenziviranja poslovnih veza.

Tempo i jednog i drugog, kako on ocenjuje, ipak određuje Indija.

Modijev biograf Nilanjan Muhopadjaj, ističe da veza indijskog lidera sa Bajdenom nije lična i da ima svoje granice. 

Ali, kako tvrdi Asošiejted pres, neophodno je da SAD zadrže Indiju na svojoj strani jer su tenzije sa Kinom ubrzane zbog Tajvana, a uz sve to postoje i zabrana savezne vlade za izvoz naprednih kompjuterskih čipova u Kinu, kao i pitanja ljudskih prava.

"U kojoj meri Indija može da bude deo alijanse koju predvode SAD, o tome odlučuje Modi. U jednom ili drugom trenutku, Amerikanci bi shvatili da Modi zapravo ne ide do kraja onoliko koliko bi oni želeli od Indije. Ali Modija neće pokolebati nekoliko susreta sa Bajdenom", tvrdi Muhopadjaj. 

Diplomata u penziji i bivša indijska ambasadorka u SAD Nirupama Rao, objašnjava Asošiejted presu da Indija ima svoje razloge da se ne pridruži osudi Moskve.

"Zemlja želi da Rusija zadrži određenu distancu od Kine i brine da bi izolacija Moskvu samo gurnula bliže Pekingu", kaže ona.

Odnosi između Indije i Kine su, naime, zategnuti, a dve strane su upletene u intenzivan trogodišnji sukob koji uključuje i hiljade vojnika stacioniranih duž njihove sporne granice u istočnom regionu Ladaka.

Učešće u KVAD-u nije savez

Rao ističe i da američki kreatori politike ne bi trebalo da pomešaju učešće Indije u takozvanom Kvad-u (čiji su drugi članovi SAD, Japan i Australija) sa savezom. 

Jer, kako on podseća, Indija je takođe u Šangajskoj organizaciji za saradnju, odnosno grupi kojom dominiraju Peking i Moskva. 

Rutinski prisustvuje trilateralnim sastancima sa Kinom i Rusijom, a takođe nastavlja da učestvuje na forumu poznatom kao BRIKS (Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku).

"Do sada je Indija uradila impresivan posao u održavanju svoje ravnoteže. Otvoreno je pitanje da li će to moći da radi u godinama koje su pred nama. Peking postaje sve ratoborniji i možda će na kraju odlučiti da neće imati posla sa Indijom ako Nju Delhi ojača svoje bezbednosne veze sa Vašingtonom", kaže Rao.

I SAD i Indija ipak naglašavaju važnost tehnološkog partnerstva, uključujući odbranu, čistu energiju i svemir. Tokom Modijeve posete SAD u junu, očekuje se da će dvojica lidera razgovarati i o zajedničkim izazovima, uključujući klimatske promene i zdravstvenu bezbednost.

Rusija je, kako podseća Asošiejted pres, najveći indijski dobavljač vojne opreme, iako Indija smanjuje svoju zavisnost od ruskog oružja diverzifikacijom svojih nabavki, kupujući od SAD, Francuske, Nemačke i drugih zemalja. 

Odbrambena trgovina SAD sa Indijom porasla je sa gotovo nule u 2008. na više od 20 milijardi dolara u 2020. godini

Prema Birou za popis stanovništva, SAD su prošle godine uvezle robu iz Indije u vrednosti od oko 86 milijardi dolara. Ta brojka se stalno povećava, ali ima prostora za dalji rast jer SAD i dalje dobijaju više robe iz Tajvana i Vijetnama nego iz Indije. Sa više od 1,4 milijarde ljudi, Indija je oko 14 puta veća od Tajvana i Vijetnama zajedno.

image