Kina uspešno postavila relejni satelit u lunarnu orbitu za buduća istraživanja
Kina je uspešno postavila u lunarnu orbitu relejni satelit Ćuećiao-2 za buduća istraživanja Meseca, a satelit je nedavno završio testove komunikacije u orbiti, saopštila je danas Kineska nacionalna svemirska uprava (CNSA).
U saopštenju se navodi da funkcije i performanse satelita ispunjavaju zahteve misije i da on može da pruži usluge prenosa komunikacije za četvrtu fazu kineskog projekta istraživanja Meseca i buduće misije istraživanja Meseca u Kini i drugim zemljama, prenosi agencija Sinhua.
Satelit je uspešno završio test komunikacije 6. aprila sa robotskom svemirskom letelicom Čang'e-4 koja sada sprovodi misiju istraživanja na suprotnoj strani Meseca, a od 8. do 9. aprila sproveo je testove komunikacije sa sondom Čang'e-6 koja tek treba da bude lansirana.
Satelit Ćuećiao-2 lansiran je 20. marta i ušao je u svoju ciljnu lunarnu orbitu 2. aprila.
Dva satelita za testiranje komunikacione i navigacione tehnologije, Tiandu-1 i Tiandu-2, poslata su u svemir zajedno sa Ćuećiao-2.
Oni su 29. marta ušli u svoje ciljne orbite i razdvojili se 3. aprila, a sada sprovode seriju testova iz komunikacija i navigacije, navodi se u saopštenju.
Satelit Ćuećiao lansiran je 2018. godine za relejne komunikacije Zemlja-Mesec, a orbita Čuečiao-2 bliža je Mesecu, što u velikoj meri poboljšava brzinu prenosa podataka, ističe se u saopštenju.
Navodi se da je Đuećiao-2 takođe značajno poboljšao svoju pokrivenost komunikacije na južnom polu Meseca u odnosu na Ćuećiao.
Ćuećiao-2 će u budućnosti pružati usluge prenosa komunikacije za lunarnu sondu Čang'e-4 i misiju Čang'e-6, kao što je planirano, i sprovesti naučna istraživanja.
Raspoređivanje relejnog satelita Ćuećiao-2 ključni je korak za buduće kineske misije istraživanja Meseca, navodi Sinhua.