
Tramp zatvara vrata "Polestaru": Švedsko-kineski proizvođač od 2027. neće moći da prodaje auta u SAD

Američka administracija pokušava da zada udarac kineskoj automobilskoj industriji: proizvođač električnih automobila "Polestar" saopštio je da od modelne godine 2027. više neće moći da prodaje vozila u SAD, pošto mu američko Ministarstvo trgovine nije izdalo dozvolu u skladu sa pravilima o povezanim vozilima.
Reč je o propisu koji zabranjuje uvoz i prodaju vozila sa tehnologijama za povezivanje koje imaju veze sa Kinom, uključujući blutut, vaj-faj, mobilne mreže i pojedine satelitske komunikacije, uz obrazloženje da predstavljaju rizik po nacionalnu bezbednost zbog mogućnosti prikupljanja podataka o američkim građanima.
Pravila su usvojena za vreme administracije Džozefa Bajdena, ali ih je zadržao i njegov naslednik Donald Tramp, koji je još dodatno i pooštrio politiku prema kineskim proizvođačima automobila u nastojanju da zaštiti domaću industriju.

"Polestar", kompanija sa sedištem u Švedskoj, ali u većinskom vlasništvu kineskog "Džili holdinga", neće se žaliti na odluku američkih vlasti. Navodi da će nastaviti prodaju postojećih modela "polestar 3" i "polestar 4" u SAD, kao i da će zadržati servisnu mrežu.
Odluka dodatno potvrđuje zaokret kompanije ka evropskom tržištu. Izvršni direktor Mihael Lošeler poručio je da automobilska industrija ulazi u novu fazu u kojoj regionalna tržišta postaju presudna, istakavši da je Evropa glavni pokretač rasta kompanije i da će budući model "polestar 7" biti proizveden u Evropi.
Podaci za prvi kvartal pokazuju da je svega šest odsto "Polestarove" prodaje ostvareno u Sjedinjenim Američkim Državama, dok je čak 78 odsto vozila prodato u Evropi.
Nova odluka otvara i pitanje sudbine modela "polestar 3", jedinog modela ove kompanije koji se proizvodi u SAD, u fabrici u Južnoj Karolini. Za sada "Volvo", koji proizvodi deo "Polestarovih" vozila, nije saopštio da li će menjati planove proizvodnje.
"Polestar" se poslednjih godina suočava sa slabom prodajom i finansijskim problemima, zbog čega je više puta dobijao kapital od većinskog vlasnika "Džili holdinga".
Ova odluka Vašingtona predstavlja još jedan korak u ekonomskom razdvajanju SAD i Kine u sektoru visokih tehnologija i automobilske industrije, koje sve više poprima obrise dugoročnog trgovinskog i tehnološkog sukoba.



