Srbija i Balkan

"Jutarnji list": Hrvati su najstariji narod na svetu

Prošle godine u Hrvatskoj se prvi put otkad postoje merenja, rodilo manje od 33.000 dece, istovremeno, umrlo je gotovo 52.000 ljudi
"Jutarnji list": Hrvati su najstariji narod na svetu© FOTO TANJUG/ FOTO HINA/ ADMIR BULJUBAŠIĆ

Hrvatska je zemlja s najvećim udelom mlađeg staračkog stanovništva na svetu: prema podacima Eurostata i Ujedinjenih nacija, čak 20,6 odsto stanovnika Hrvatske stari su između 60 i 74 godine, piše "Jutarnji list".

Hrvatska je, prema dostupnim podacima koje je obradio demograf Nenad Pokos s Instituta društvenih nauka "Ivo Pilar", jedina država na svetu u kojoj je ta uzrasna grupa veća od 20 odsto, ako ne računamo Monako, koji se zbog izrazito malog broja stanovnika ne uvrštava u komparativne analize.

Zbog niskog očekivanog životnog veka, Hrvatska nema ujedno i najveći udeo stanovnika starijih od 75 godina, iako je reč o najbrže rastućoj uzrasnoj grupi. Poređenja radi, u Japanu, državi koja ima drugi najveći udeo stanovnika u dobi od 60 do 74 godine, očekivani životni vek 2020. bio je 84,6 godina, a u Hrvatskoj gotovo sedam godina niži (77,7 godina).

Dobar deo uzrasne grupe od 60 do 75 godina čine pripadnici "bejbi-bum" generacije, rođene u razdoblju nakon Drugog svetskog rata.

"Skorim ulaskom 'bejbi-bum' generacija u životnu dob kada će biti znatno podložniji riziku od smrti, kao i daljim smanjenjem broja živorođenih, za dve do tri godine u Hrvatskoj će umirati dvostruko više stanovnika nego što će ih se rađati. Takvi slučajevi posle Drugog svetskog rata zabeleženi su samo u državama gde je dolazilo do genocida, poput Kambodže i Ruande, kao i u nekoliko niskonatalitetnih država tokom pandemije, poput Japana i Bugarske", kaže Pokos.

Uz sva ta saznanja, Veće za demografsku revitalizaciju hrvatske vlade prošlog meseca održalo je sednicu nakon gotovo četiri godine, Strategija demografske revitalizacije donosi se bez ijedne mere, Grad Zagreb ukinuo je meru roditelja odgojitelja, a saborski Odbor za demografiju i dalje ne postoji niti se najavljuje njegovo osnivanje u novom sazivu, nabraja je Pokos.

Prošle godine u Hrvatskoj se prvi put otkad postoje merenja, rodilo manje od 33.000 dece. Istovremeno, umrlo je gotovo 52.000 ljudi. U vreme kada su se rađali današnji sedamdesetogodišnjaci, tj. 1953, rođeno je gotovo 90.000 ljudi, dok je broj umrlih bio oko 42.000.

Posledično, značajno opada udeo dece u društvu: u odnosu na 20,6 odsto stanovništva starosti od 60 do 74 godine, 2022. je u Hrvatskoj bilo samo 14,3 odsto dece do 14 godina. Nasuprot tome, ističe Pokos, još 2001. najmlađi stanovnici, s udelom od 17,1 odsto bili su brojniji od stanovnika u dobi od 60 do 74 godina, kojih je tada bilo 16,2 odsto.

Posle Hrvatske i Japana, prema podacima Eurostata i UN za 2021. i 2022. godinu, prema udelu mlađeg staračkog stanovništva, slede Bugarska (19,3 posto), Finska (19,1 posto), Italija (18,6 posto) i Litvanija (18,4 posto).

image