Farmaceutske kompanije harale Evropom tokom pandemije: Zdravlje ili profit
Istražujući kako je nedostatak transparentnosti u farmaceutskoj industriji u Evropskoj uniji štetio javnom zdravlju, francuska neprofitna organizacija "Global helt advokejts" (GHA) i britanska humanitarna zdravstvena mreža STOPAIDS zaključile su da velike multinacionalne farmaceutske kompanije imaju nesrazmerno učešće u pitanjima javnog zdravlja u EU, odnosno da previše utiču na donošenje odluka u bloku.
U izveštaju su opisane okolnosti u kojima su vođeni pregovori o vakcinama protiv kovida, te zaključeno da se tokom pandemije uticaj farmaceutskog lobija na institucije EU, kao što su Evropska komisija (EK) i Evropski parlament (EP), značajno povećao, kao i da je malobrojnim kompanijama pripalo još više moći nad zdravstvenom zaštitom unutar EU, što je uticalo na zdravlje građana.
"Privatni interesi izvršili su ogroman uticaj na evropske donosioce odluka tokom pandemije, što je rezultiralo nedostatkom transparentnosti u vezi s javno finansiranim ugovorima o vakcinama", rekla je Rovan Dan iz GHA, u intervjuu za "Juroaktiv Frans".
Izveštaj je inače objavljen u trenutku kada se afere u vezi s nabavkom i delotvornošću kovid vakcina nižu jedna za drugom, pri čemu su sve brojniji apeli iz Brisela za dostupnošću informacija u vezi s akcijama preduzetim tokom pandemije.
Brisel trenutno razmatra da isključi zvaničnike kompanije "Fajzer" iz EP.
Elem, zaključak je da je prevelik uticaj farmaceutskih kompanija, doveo do nekih "odluka koje su dovele do nesreća".
"Utvrdili smo da se uticaj ove industrije, iako je postojao i pre pandemije, drastično uvećao u vreme kada je kontinent nastojao da vakciniše populaciju suočenu s novim virusom", navodi se u rezimeu izveštaja.
Na početku kovid pandemije u martu 2020. godine EK je nastojala da državama Unije obezbedi doze vakcine što je pre moguće.
Vakcina kao opšte dobro ili sredstvo zarade
"U to vreme Evropska komisija promoviše vakcinu kao opšte dobro dostupno svima", istakla je Danova i dodala da EU zatim brzo zaostaje u kampanji vakcinacije, posebno u poređenju s Velikom Britanijom i SAD, pa je Komisija počela da oseća "pritisak javnosti".
Ovo je belgijski poslanik Mark Botenga, član Posebnog komiteta EP za kovid pandemiju, označio kao "veoma važnu" promenu u strategiji vakcinacije EK.
"Ursula fon der Lajen je odustala od ideje da vakcine budu opšte dobro u korist ugovora o kupovini s farmaceutskim kompanijama", istakao je Botenga za "Juroaktiv Frans".
Suočavajući se s hitnošću vakcinacije, Komisija je popustila pred određenim zahtevima farmaceutskih laboratorija, uključujući cene, transparentnost ugovora i intelektualnu svojinu.
"Dajući farmaceutskim laboratorijama kontrolu nad cenom doza zahvaljujući intelektualnoj svojini, došlo je do zastoja u našoj socijalnoj sigurnosti", dodao je Botenga.
Međutim, to nije sve. I GHA i STOPAIDS potvrdile su da je "nesrazmeran uticaj" koji su na Evropsku komisiju vršile velike farmaceutske kompanije potencijalno ometao pristup vakcinama zemljama u razvoju.
Da bi se naglasio uticaj farmaceutskog lobija, izveštaj se odnosi na ugovore o kupovini vakcina između američkog "Fajzera" i Evropske komisije, odnosno na to što su cenzurisani.
"Fajzergejt"
Evropski parlament, nevladine organizacije i ombudsman EU traže da se ovi nečitljivi dokumenti objave, odnosno njihove neredigovane verzije.
Tekstualne poruke koje su navodno razmenile predsednica EK Fon der Lajen i direktor kompanije "Fajzer" Albert Burla o ugovoru o kupovini 1,8 milijardi doza vakcina protiv kovida 19 takođe su izazvale veliku pometnju.
"Niko ne može da pregovara o ugovorima SMS porukom ili sam. Ovo je bila veoma dobro strukturirana procedura između država članica i Komisije", rekao je potpredsednik EK Margaritis Shinas 26. oktobra.
"Postoji nezdrav odnos između institucija i kompanije 'Fajzer'. Želimo da znamo kakav uticaj pomenute SMS poruke imaju na pregovore. Da li se određeni detalji, kao što je cena, prenose SMS-om?", upitao je Mark Botenga.
Da bi se ograničilo lobiranje farmaceutskih giganata u javnim organima, GHA i STOPAIDS preporučuju da se svi budući pregovori između EK i farmaceutskih kompanija vode na "potpuno otvoren i transparentan način" i koristeći "postojeće procedure, a ne neformalne kanale".
Kompanije "Fajzer", "Astrazeneka" i "Moderna" nisu želele da komentarišu podatke navedene u izveštaju pomenutih zdravstvenih organizacija.