Svet

"Danas na RT" o Starmeru i pregovorima SAD i Irana: Čeka li nas rat i na tlu Evrope (VIDEO)

Dr Mario Kalik je na televiziji RT Balkan apostrofirao da je kijevski režim na čelu sa Vladimirom Zelenskim uzročnik glavnih problema u brojnim evropskim državama, a ti problemi mogli bi da budu još intenzivniji nakon tektonskih promena koje slede u Velikoj Britaniji

U Velikoj Britaniji u vazduhu lebdi rasni građanski rat kao posledica politike odlazećeg premijera Kira Starmera, dok je jasno, da u drugom ratu, onom između SAD i Irana koji je okončan Sporazumom o razumevanju, Amerikanci nisu pobedili, smatra dr Mario Kalik, filozof, publicista i univerzitetski profesor.

Kalik je u emisiji "Danas na RT" analizirao aktuelnosti, sa posebnim osvrtom na pregovore SAD i Irana, odnosno vest koja je danas uzdrmala evropsko tlo – Kir Starmer saopštio je da podnosi ostavku na funkciju premijera Velike Britanije.

"Vidimo da je ovo već četvrti britanski premijer koji je podneo ostavku od početka Specijalne vojne operacije. Boris Džonson još 2022. godine, pa Liz Tras koja je bila svega 55 dana na čelu vlade, a onda i Riši Sunak godinu dana i nešto. I sada Kir Starmer", počeo je Mario Kalik.

U proseku, njihov mandat traje godinu dana i to govori o unutrašnjoj nestabilnosti, krizi britanske politike i političke elite, dodao je sagovornik TV RT Balkan.

Poručio je da Britanci nisu uspeli da ispune ciljeve zbog kojih su izašli iz Evropske unije i da bregzit nije doneo benefite koje su očekivali.

Rečju blamaža opisao je činjenicu da se Starmerova ostavka dogodila samo dan pošto je predsednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio da bi britanski premijer morao da ode.

"To ne znači da je Tramp uticao na odluku, ali je koincidencija takva da ne ostavlja dobar utisak po britansku elitu", kazao je filozof.

Sagovornik je istakao da je Tramp zamerio Starmeru nesnalaženje u energetskoj i ekonomskoj krizi, ali i loše vođenje imigracione politike.

"Potencijalno, jedan rasni građanski rat lebdi u vazduhu u Velikoj Britaniji, može se tako reći, ali i u drugim evropskim državama između domicilnog stanovništva i migranata".

Sa geopolitičke strane, kako navodi profesor, bila je izražena Starmerova fanatična podrška kijevskom režimu i izdvajanje sredstava.

"Sad su testirali i novu raketu dugog dometa, koja može da leti 600 kilometara na čas, i da nosi bojevu glavu od 250 kilograma. Dakle, oni ne odustaju od te politike koja ne da ne donosi rezultate – nego donosi kontrarezultate i Kijevu, i Ukrajini, a i samoj Velikoj Britaniji", analizirao je Kalik.

Govorio je i o situaciji u Evropi, koju je podelio pokušaj predsednika Evropskog saveta Antonija Košte da kontaktira Kremlj. Podsetio je i da su narušeni odnosi između Poljske i Ukrajine, da su narasle tenzije nakon prebacivanja posmrtnih ostataka ukrajinskih kolaboracionista i nacista kvislinga, Andreja Meljnika, Jevgena KonovalecaStepana Bandere, iz zapadnoevropskih zemalja u Ukrajinu.

Kako kaže, jasno je i zapadnim zemljama da se njihovi resursi troše, kao i da više nisu toliko uverene u pobedu Ukrajine, čemu svedoči i namera Poljske da učestvuje u pregovorima.

"Kako je (Sikorski) slikovito rekao, ne može evropski motor da počiva samo na Francuskoj i Nemačkoj jer se evropska mašinerija toliko usložnila i zakomplikovala, da moraju i druge zemlje da učestvuju", objasnio je.

Govoreći o bliskoistočnoj krizi i pregovorima između SAD i Irana, u kojima učestvuje i Džej Di Vens, Kalik je podsetio da je upravo američki potpredsednik bio jedan od najvećih skeptika po pitanju rata u Iranu i podrške Izraelu, zbog čega je u početku bio skrajnut u odnosu na državnog sekretara Marka Rubija.

"Deluje da ima umerenije stavove od tih američkih ratnih jastrebova. On govori da će Amerika učiniti sve da se situacija u Libanu smiri, što je jedan od dva osnovna uslova koje Iran postavlja da bi pregovori bili mogući. Oni su upravo zbog toga što to nije sanirano i što su usledile pretnje Donalda Trampa, odustali od pregovora na najvišem nivou i sada se odvijaju na nekom nižem, tehničkom nivou", rekao je Kalik.

Za kraj, potvrdio je da SAD nisu zabeležile nikakvu pobedu u Iranu, što je dokazano i potpisanim sporazumom.

"Vidimo da su odustali od obogaćivanja uranijuma. Znači, nisu uspeli da spreče Iran da to čini. Nisu uspeli da postignu da se te postojeće zalihe prenesu van Irana, da se unište... Ni to nisu uspeli. Mnogi vodeći zapadni mediji konstatuju da je to jedan veliki neuspeh američke strane, odnosno trijumf Irana", zaključio je Mario Kalik.

image
Live