Svet

Pedro Sančes položio zakletvu, protesti u Španiji ne jenjavaju (FOTO, VIDEO)

Okončan je četvoromesečni politički zastoj u Madridu, međutim, Španci širom zemlje protestuju protiv Sančesovog dogovora sa separatistima i zahtevaju nove izbore
Pedro Sančes položio zakletvu, protesti u Španiji ne jenjavaju (FOTO, VIDEO)© Ballesteros/Pool Photo via AP

Šef Španske socijalističke radničke partije (PSOE) Pedro Sančes, koji je juče ponovo izabran za premijera usred protesta protiv njegove kandidature, položio je zakletvu.

"Obećavam da ću savesno, časno i verno ispunjavati dužnosti predsednika Vlade, da ću ostati veran kralju i štititi Ustav kao osnovni državni princip i da ću čuvati tajnost sednica Saveta ministara", napisao je Sančes na društvenoj mreži Iks, objavivši i snimak ceremonije kojoj je prisustvovao i kralj Španije Filip VI.

Sančes (51) je dobio većinu u parlamentu osvojivši novi četvorogodišnji mandat, čime je okončan četvoromesečni politički zastoj u Madridu, preneo je "Politiko".

On je dobio većinu glasova u parlamentu od 350 mesta - 179 poslanika podržalo je Sančesa za predsednika vlade.

Svih sedam poslanika katalonske separatističke stranke Žunts, od koje je zavisilo da li će Sančes biti premijer ili će Španija ići na nove izbore, glasali su u njegovu korist.

Takođe, to je učinio i jedan predstavnik Kanarijske koalicije, koja je prošlog meseca glasao za lidera Narodne partije Alberta Nunjeza Feiha, koji nije uspeo da formira vladu.

Sančesa su podržale levičarske i regionalne stranke Katalonije, Baskije, Galicije.

Protiv njegovog izbora bio je 171 poslanik desnih stranka, Narodne partije i Voksa.

"Zahvaljujem se svim političkim grupama na podršci da dobijem novi mandat i formiram vladu", rekao je španski premijer.

Španska Socijalistička partija podnela je ove nedelje nacrt zakon o amnestiji za katalonske separatiste, koja bi obuhvatila nekoliko stotina osoba. Taj zakon omogućio je Pedru Sančesu parlamentarnu podršku potrebnu da ostane premijer.

Zakon se odnosi na sve ljude procesuirane zbog svoje umešanosti u katalonski separatistički pokret.

Nakon Sančesovog dogovora sa separatistima o pomilovanju učesnika neuspešnog pokušaja otcepljenja Katalonije 2017. godine, stotine hiljada ljudi širom Španije izašli su na proteste, koji ne jenjavaju ni danas. 

Iako je nacrt zakona trebalo da zajedno podnesu sve političke grupe za koje se očekivalo da će glasati za Sančesovu kandidaturu za formiranje nove, manjinske vlade, socijalisti su ga sami predstavili kako bi obezbedili da je predlog podnet u roku, dok su levičarske i separatističke stranke koje podržavaju Sančesa pojedinačno podržale zakon.

Davanje potpune amnestije bilo je ključni faktor u rešavanju višemesečne političke paralize u Španiji, koja je bez efikasne vlade od kada su državni izbori prošlog leta rezultirali manjkom parlamentarne većine.

Predstavljanje zakona bio je glavni zahtev katalonske separatističke partije Žunts da da podršku.

image