Šteta je protraćiti dobru krizu: Fon der Lajenova bi da bude ratna predsednica EU
Prava šteta je ne iskoristiti dobru krizu, naročito ako je dobra prilika za kampanju. Ovo je bio moto predsednice Evropske komisije Ursule fon der Lajen od 2019. i pandemije kovida, preko krize troškova života do Ukrajine.
Kako najnovija "ezgistencijalna pretnja" ne pokazuje znake jenjavanja, Fon der Lajenova je pokrenula kampanju za drugi mandat na platformi da bude glavni krizni menadžer, nadajući se da će pridobiti lidere Evropske unije koji sami obećavaju finansijsku i moralnu podršku Ukrajini. S obzirom na to da Sjedinjene Države oklevaju da nastave da finansiraju sukob i da se nazire mogući povratak bivšeg predsednika Donalda Trampa, ovonedeljni samit lidera EU u Briselu je savršeno mesto za Fon der Lajenovu da se oglasi, navodi "Politiko".
"Fon der Lajenova se od predsednice Komisije pretvara u nekoga ko se kandiduje za funkciju i na taj način menja svoju politiku", rekao je za "Politiko" Nikolaj fon Ondarza iz Nemačkog instituta za međunarodne i bezbednosne poslove. "To možete da se vidi na poljoprivrednicima, na proširenju... i na bezbednosti i odbrani, što ona pokušava da učini jednom od svojih ključnih poruka u predizbornoj kampanji", kazao je on.
Ranije ovog meseca, Fon der Lajenova se tokom svog govora o nominaciji za drugi mandat fokusirala na evropsku odbranu, rekavši da Evropa treba da "turbonapuni odbrambene industrijske kapacitete u narednih pet godina".
Diskusije na samitu Evropskog saveta dolaze u trenutku kada su Pariz i Berlin u sukobu oko strategije za Ukrajinu. Sve oštrija retorika francuskog predsednika Emanuela Makrona izazvala je uznemirenost u Berlinu, posebno kada je Francuska pozvala Evropu da se ne ponaša kao "kukavica" u odnosu sa Rusijom. Sa druge strane, nemački kancelar Olaf Šolc suočio se sa kritikama zbog odbijanja da pošalje rakete "taurus" Kijevu.
"Fon der Lajenova pokušava da popuni liderski vakuum koji postoji već duže vreme zbog toga što su lideri Nemačke i Francuske fokusirani na unutrašnju politiku", kaže Fon Ondarza.
Pomaže i to što je Fon der Lajenova bivša nemačka ministarka odbrane, pa mnogi (ne i svi, na prvom mestu ne mađarski premijer Viktor Orban) u Briselu veruju da je prava osoba za posao.
"EU jednostavno ne može sebi da priušti dug tranzicioni period ili političku nesigurnost u ovom kontekstu" sukoba u Ukrajini, neizvesnosti u SAD, rekao je jedan neimenovani visoki zvaničnik EU. "Fon der Lajenova ima svoje mane, ali generalno ona je prava osoba na pravom mestu", dodao je zvaničnik.
Ne slažu se svi sa tom konsultacijom, pre svega zbog njenih najava jačanja "odbrane Evrope" kroz korišćenje ruskih zamrznutih sredstava za finansiranje oružja za Ukrajinu. Mnogi, uključujući i Nemačku čija je ministarka odbrane Fon der Lajenova nekada bila, strahuju da će se time samo produžiti agonija.
Uz to, najava postavljanja novog komesara za odbranu preti da izazove borbu za prevlast unutar Komisije. Da li će Ursula uspeti da ubedi EU lidere da je ona prava žena za "ratnog predsednika EU" ostaje da se vidi.