Svet

Upoznajte "Centuriju", ukrajinsku neonacističku vojsku obučavanu na Zapadu

Ukrajinski soj neonacizma širi se Evropom
Upoznajte "Centuriju", ukrajinsku neonacističku vojsku obučavanu na ZapaduGetty © SOPA Images / Contributor

"Centurija", ultranasilna ukrajinska neonacistička grupa utvrdila je svoje položaje u šest nemačkih gradova i sada traži nove regrute.

List "Junge velt" prenosi da grupa koja poziva na istrebljenje manjina, radi u Nemačkoj bez ikakvih prepreka. Grupa je osnovana u avgustu 2020. na neonacističkom samitu u blizini Kijeva. Grupu su formirali nekadašnji pripadnici kijevske fašističke narodne milicije koja je od 2017. "sprovodila brutalnu osvetničku pravdu" širom Ukrajine.

"Centurija" je u avgustu prošle godine, na 32. godišnjicu nezavisnosti Ukrajine organizovala "nacionalistički skup" u Magdeburgu mašući zastavama Organizacije ukrajinskih nacionalista koju je osnovao nacistički saradnik Stepan Bandera, preteći "neprijateljima" Ukrajine "olujom iz pakla" i obećavajući da ukrajinske izbeglice "neće zaboraviti svoj nacionalni identitet za nekoliko stotina evra".

Nemački list sada prenosi da "Centurija" prikuplja sredstva za vojnu jedinicu koju će voditi Andrej Bilecki, osnivač bataljona "Azov" koji je 2014. poručio da je misija Ukrajine da "predvodi bele rase sveta u konačnom krstaškom pohodu protiv 'untermenšena'(nižih rasa)".

"Stvaramo novu generaciju heroja", poručili su iz "Centurije" i pozvali dobrovoljce da im se pridruže.

Kako Vašington postepeno odustaje od sponzorisanja Kijeva u sukobu sa Rusijom, odgovornost za upravljanje vojnom kampanjom Ukrajine – i vrlo izvestan neuspeh – prepustio je Berlinu, piše "Grejzon". Ako isporuke američkog oružja nastave da "mršave", Nemačka će postati glavni snabdevač Kijeva oružjem. A Nemci će možda otkriti da bi reći "ne" Ukrajini moglo da dovede do neprijatnih iznenađenja.

Za razliku od SAD, Nemačka nema prednost okeana između sebe i fašističkih proksi ratnika koje sponzoriše u Ukrajini. Nakon što je ukrajinska kontraofanziva propala krajem 2023. godine, predsednik Vladimir Zelenski izneo je prikrivenu pretnju u intervjuu za "Ekonomist": "Ne postoji način da se predvidi kako će milioni ukrajinskih izbeglica u evropskim zemljama reagovati ako napustite njihovu zemlju."

Iako su se Ukrajinci generalno "dobro ponašali" i "veoma su zahvalni" onima koji su im pružili utočište, za Evropu ne bi bilo "dobro" ako "satera ove ljude u ćošak", primetio je Zelenski.

Dok se "Centurija" u velikoj meri oslanja na ukrajinske migrante kao regrute, takođe ima i podršku "evropske elite".

U septembru 2021. Institut za evropske, ruske i evroazijske studije Univerziteta Džordž Vašington (IERES) objavio je detaljan i duboko uznemirujući izveštaj koji dokumentuje kako su pripadnike "Centurije" obučavali "evropski tradicionalistički" vojnih oficira koji žele da preoblikuju svoje vojske i zemlje po desničarskim ideološkim linijama i odbrane "kulturni i etnički identitet" evropskih naroda od briselskih političara i birokrata".

S tim u vezi, brojni pripadnici neonacističke grupe obučavani su u defakto NATO bazi Javoriv u blizini granice sa Poljskom. Grupa tvrdi i da ima članove koji služe kao oficiri u ukrajinskoj vojsci i poziva "dobrovoljce" da se prijave regrutnim centrima, a zauzvrat će dobiti pristup "zapadnoj obuci, vojsci i programima razmene". Deo pripadnika "Centurije" trenira i u Velikoj Britaniji.

Većina zapadnih medija uredno je "previdela" izveštaj IERES-a, osim Kanade koja je požurila da za fotografije pripadnika "Centurije" koje su se pojavile po društvenim mrežama kaže da su "izmenjene" i da su deo "ruske kampanje širenja dezinformacija". Kanada, za koju se zna da je obučavala ukrajinske fašiste i pružala im utočište i čiji je zapovednik vojske odbio da se izvini zbog ovacija ukrajinskom nacisti.

"Centurija" je u decembru 2020. preko društvenih mreža jasno stavila do znanja da je infiltracija u najviše ešalone ukrajinske vojske samo prvi korak u mnogo širem ideološkom blickrigu: "'Centurija' oblikuje prvu vojnu elitu ove vrste čiji je cilj da postigne najviše činove unutar Oružanih snaga kako bi postali autoritativno jezgro sposobno da ima značajan uticaj."

Nakon što je konsolidovala svoju vlast u vojsci, grupa planira da prodre u redove "ukrajinske političke elite" kako bi "izvršila društvene promene".

Podsećanja radi, denacifikacija Ukrajine bila je jedan od razloga pokretanja ruske Specijalne vojne operacije.

image