Kenijci dominirali na Beogradskom maratonu, Gilbert Čumba i Ema Čeruto najbrži

Kenijac Gilbert Čumba pobednik je 37. Beogradskog maratona, dok je u konkurenciji dama najbrža bila njegova sunarodnica Ema Čeruto Ndiva. Titulu šampiona Srbije odbranio je Đuro Borbelj
Kenijci dominirali na Beogradskom maratonu, Gilbert Čumba i Ema Čeruto najbrži© TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

Čumba je do cilja i do pobede na 37. Beogradskom maratonu stigao u vremenu 2:11;48 sati.

U dobrom delu trke činilo se da je ugrožen rekord staze koji od 2006. godine drži Džafet Kosgeji (2:10;54) - gotovo 40 kilometara Čumba je imao bolje prolazno vreme, ali mu je u poslednjih 2.500 metara znatno pao tempo i na kraju je skoro minut kasnio za najboljim ostvarenjem u Beogradu.

Drugo mesto osvojio je Čumbin sunarodnik Gilbert Čerijot Muge sa 2:12;20, dok je treći bio još jedan Kenijac Emanuel Kipkogeji, koji se na postolje popeo sa vremenom 2:20;41.

Najbolji na prvenstvu Balkana bio je Maltežanin Luk Perkonte sa 2:26;37, ispred Selima Sevena i Azama Demirtasa iz Turske.

Titulu šampiona Srbije u maratonu odbranio je Đuro Borbelj, koji ostvario rezultat 2:33;46. On je osvojio osmo mesto u ukupnom plasmanu. Drugi je bio Miloš Dragović (2:37;44), a treći Milan Petrović (2:42;52).

Kenijka Ema Čeruto Ndiva (27) pobednica je u konkurenciji atletičarki. Ona je trku završila za dva sata, 31 minut i 30 sekundi.

Mohamed El Gauzani iz Maroka je pobednik polumaratona sa vremenom jednog sata, pet minuta i 25 sekundi, dok je Valentina Džebet iz Kenije bila nabrža u ženskoj konkurenciji - sat, 15 minuta i 11 sekundi.

Maratonsku trku počelo je nešto manje od 2.000 takmičara, dok je u svim trkama ukupno učestvovalo više od 13.000 trkača.

Zbog maratona je izmenjen režim saobraćaja gradskog prevoza.

Kompletan program Beogradskog maratona završen je u 14 časova.