Srbija i Balkan

Srbi zarobljeni u Sudanu: Zašto evakuacija (još) nije moguća?

Veliki broj stanaca, među kojima i 23 državljanina Srbije, zarobljeno je u Sudanu, u kom već nekoliko dana traju žestoke borbe između vojske i paravojnih jedinica
Srbi zarobljeni u Sudanu: Zašto evakuacija (još) nije moguća?© Tanjug/AP Photo/Marwan Ali

Evakuaciju iz Kartuma, glavnog grada Sudana u kojem od subote traju žestoke borbe između vojske i paravojnih snaga, zatražilo je 23 srpskih državljana.

Šansa da oni budu izvučeni iz ove zemlje trenutno je – nula, rekao je za N1 počasni konzul Srbije u Sudanu Ahmed Mufti.

"Razmatramo sve mogućnosti da evakuišemo naše državljane u saradnji sa drugim ambasadama i drugim diplomatskim predstavništvima. U kontaktu smo sa Ujedinjenim nacijama, Evropskom unijom, kada oni budu evakuisali svoje gledaćemo da i mi budemo uključeni u to", kazao je počasni konzul.

On je istakao da za sada mogućnost evakuacije ne postoji.

Kako kaže, aerodrom u Kartumu je potpuno uništen i na njega se puca već pet dana i danju i noću.

Slična situacija je i sa oko 150 državljana Nemačke koji se nalaze u toj bliskoistočnoj državi. Kako prenosi "Špigl", prvi pokušaj njihovog spasavanja od strane Bundesvera nije bio uspešan.

Nemačko vazduhoplovstvo poslalo je transportni avion A400M. Uputio se u pravcu Kartuma u sredu, a u toku leta bio je primoran da sleti u Atini kako bi dopunio gorivo.

Pošto se oko aerodroma u sudanskoj prestonici i dalje vode borbe, Bundesver je bio primoran da obustavi misiju i transportni avion vrati u Nemačku, preneo je "Špigl".

Konzul Srbije u Sudanu Mufti je rekao da stranci, pa i srpski državljani, uglavnom žive u okolini aerodroma, koji se nalazi u centru grada. Upravo u toj oblasti se već pet dana neprestano vode borbe, nema ni vode ni struje, ponestaju zalihe hrane, ali i goriva za generatore za struju.

Konzul je rekao da su se za evakuaciju obratila 23 srpska državljanina, uglavnom oni koji su se u Sudanu zadesili zbog posla.

"Imate dve vrste dijaspore. Prvo su polusudanci, polusrbi koji imaju dvojno državljanstvo. Oni imaju i svoje familije tamo, nije nam se niko od njih preterano obratio. Drugi su oni koji su se zatekli tamo poslovno ili na kratko. Oni bi da se vrate pošto nema šta tamo da ih zadržava više. Deo njih su delovi nekih organizacija. Ili su već sa UN ili su za neke strane firme", rekao je Mufti.

On je dodao da ta grupa srpskih državljana čeka informacije o evakuaciji koju bi mogle da organizuju organizacije za koje rade.

Upitan ko bi trenutno mogao da organizuje hitnu evakuaciju iz Kartuma, Mufti odgovara – niko.

On podseća da je Sudan zatvorio svoj vazdušni prostor na 15 dana, uz pretnje da će se oboriti svaka letelica koja prekrši zabranu i pokuša da preleti preko sudanskog neba.

"Odakle da se evakuišeš? Na tom aerodromu nema gde da se sleti. Puca se svuda. Tri puta objavljuju primirje kojeg se ne pridržavaju uopšte", naglasio je počasni konzul Srbije u Sudanu.

Dačić: Srbija nema mogućnost da evakuiše

Šef srpske diplomatije Ivica Dačić zamolio je ministarku spoljnih poslova Francuske, Katrin Kolona, za pomoć u evakuaciji nekoliko desetina državljana Srbije koji žive ili rade u Sudanu, a koji su izrazili želju da napuste tu zemlju.

On je posle susreta sa njom rekao da Francuzi već radi na evakuaciji za svoje državljane, te da je zamolio da pokušaju da pomognu u evakuaciji naših državljana iz Sudana.

"Tražićemo od svojih partnera da pomognu, jer Srbija nema sama tu mogućnost. Neke arapske zemlje su izvele kompletnu evakuaciju, ali bez posebnih bezbednosnih faktora, što Srbija nije u stanju da uradi", istakao je Dačić.

image