Srbija i Balkan

NATO bataljon dolazi u BiH: Samo se kolaboracionisti raduju tuđoj vojsci

U Bosni i Hercegovini dozvoljeno je prisustvo samo jedinicama EUFOR-a u misiji Altea
NATO bataljon dolazi u BiH: Samo se kolaboracionisti raduju tuđoj vojsciGetty © Omar Marques/Getty Images

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se samo kolaboracionisti raduju tuđoj vojsci, reagujući tako na radovanje potpredsedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denisa Zvizdića, koji je i objavio da NATO bataljon dolazi u BiH kao podrška misiji EUFOR Altea.

Potpredsedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić, naime, saopštio je juče da NATO šalje bataljon rezervnih snaga kao podršku misiji EUFOR Altea.

"Dugo očekivana i strateški izuzetno važna odluka za gašenje secesionističkih i iredentističkih ideja, i očuvanje mira i stabilnosti", rekao je juče Zvizdić. 

Predsednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić rekao je da se samo kolaboracionisti raduju tuđoj vojsci.

"Samo se kolaboracionisti, jadnici i oni koji trebaju pomoć za borbu protiv braće i komšija raduju tuđoj vojsci", naveo je Stevandić na Iksu, povodom najava pojedinih bošnjačkih političara da će NATO rasporediti rezervne snage u BiH.

Kako je pisao portal "Istraga.ba", pozivajući se na to da im je potvrđeno iz izvora iz Predsedništva BiH, Ministarstva odbrane BiH i NATO-a, da nijedan bataljon NATO-a ne dolazi u Bosnu i Hercegovinu.

Oni su dalje dodali da je "u Bosni i Hercegovini dozvoljeno prisustvo samo jedinicama EUFOR-a". 

Međutim, "Avaz" je uspeo da dobije potvrdu iz NATO-a da ipak mogu da budu u BiH, i da će doći u Bosnu i Hercegovinu.

"NATO i Evropska unija imaju dugogodišnju saradnju u Bosni i Hercegovini i širom Zapadnog Balkana. NATO pozdravlja privremeno raspoređivanje strateških snaga u Bosni i Hercegovini, kao podršku operaciji Altea koju vodi EU. EUFOR igra ključnu ulogu u održavanju sigurnog i zaštićenog okruženja, uz podršku NATO-a, prema 'Berlin plus' aranžmanima", naveli su iz NATO-a za "Avaz".

Planirane aktivnosti

Pojedini političari ovu situaciju predstavljaju kao slanje dodatnih snaga NATO u BiH iz neznanja ili loših namera, poručuje zamenik ministra odbrane u Savetu ministara BiH Aleksandar Goganović.

"Napomenuo bih da je ovo planirana aktivnost i da se u stvari radi o upućivanju dela francuskog bataljona, odnosno snaga u rezervi EUFOR-a, radi realizacije planirane vežbe naših Oružanih snaga sa snagama EUFOR-a raspoređenim u BiH", ukazuje Goganović, ističući:

"Oni će ovde boraviti samo u periodu dok traje planirana vežba što su nedavno na konferenciji za medije objasnili komandant EUFOR-a general Štic i ministar odbrane Zukan Helez."

Sporazum "Berlin plus"

Alija Kožljak, šef Kabineta predsedavajućeg Predsedništva BiH Denisa Bećirovića, rekao je za "Al Džaziru Balkans" da NATO šalje bataljon u BiH na osnovu sporazuma EU i Alijanse "Berlin plus". 

Kako je objasnio, taj sporazum omogućava EU da koristi kapacitete NATO-a u misijama bezbednosne i odbrambene politike.

Denis Bećirović zatražio je raspoređivanje NATO snaga u Bosni i Hercegovini i poziv toj zemlji za članstvo u Alijansi tokom sastanka sa generalnim sekretarom Stoltenbergom u Briselu, što je izazvalo negodovanje u Republici Srpskoj.

O vojnim pitanjima se u Predsedništvu odlučuje konsenzusom, a konsenzus se po pitanju članstva u Alijansi ne može postići, poručio je tada predsednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Dodik je izjavio je da nema nametnute BiH i da ona može biti samo dogovorena, pa tako nema ni nametnutog članstva u NATO, jer je Republika Srpska strana koja se pita i koja na tako nešto nikada neće pristati.

image