Svet

"Politiko": Posle puča Niger okreće leđa Francuskoj i SAD

Ova zemlja je do sada bila jedan od poslednjih saveznika Zapada u regionu Sahela
"Politiko": Posle puča Niger okreće leđa Francuskoj i SADwww.globallookpress.com © Michael Kappeler

Vojni udar u Nigeru preti da destabilizuje jednog od retkih poslednjih zapadnih saveznika u afričkom regionu Sahel (region između Atlantskog okeana i Crvenog mora), ocenjuje "Politiko".

U sredu uveče, najviši vojni vrh Nigera je na nacionalnoj televiziji objavio da je zbacio predsednika zemlje Mohameda Bazuma, koji je izabran 2021.

"Mi, odbrambene i bezbednosne snage, ujedinjene u okviru Nacionalnog saveta za zaštitu otadžbine, odlučili smo da stavimo tačku na režim koji poznajete, zbog stalnog pogoršanja bezbednosne situacije i lošeg ekonomskog i socijalnog upravljanja", rekao je pukovnik major Amadu Abdraman, prenosi agencija Frans pres.

Promena vlasti u Nigeru mogla bi da predstavlja udarac za Zapad, posebno za Francusku i Sjedinjene Američke Države, koje žele da održe snažne veze sa ovom zapadnoafričkom državom.

I za Pariz i za Vašington, Niger je, navodi "Politiko", strateški važna država u borbi protiv islamskog terorizma, na koju se gleda kao na "jednog od najpouzdanijih saveznika SAD." Niger je jedna od poslednjih država u Sahelu koja za sada nije produbila saradnju sa Rusijom.

Još jedan neuspeh Francuske u regionu

Prema "Mondu", nema očiglednih znakova uticaja Rusije na događaje u Nigeru, koji su, uglavnom, izazvani unutrašnjim razlozima.

Za Francusku, Bazumov odlazak označava još jedan neuspeh u regionu, samo nekoliko meseci nakon što su francuske trupe morale da se povuku iz susednih država - Burkine Faso i Malija, čime je praktično okončana operacija "Barkan".

Pariz, čiji je uticaj u Zapadnoj Africi značajno oslabio, navodno je rasporedio oko 1.500 francuskih vojnika u Nigeru. Vlada u Nijameju izrazila je zadovoljstvo bilateralnim vojnim sporazumom. Ova zemlja je trebalo da postane "laboratorija za novu vrstu vojnih odnosa", zasnovanih na ravnopravnoj saradnji između Francuske, bivše kolonijalne sile, i afričkih vlada.

Francusko ministarstvo spoljnih poslova objavilo je saopštenje u kome je izrazilo "zabrinutost" zbog ovih događaja, dodajući da "snažno osuđuje svaki pokušaj preuzimanja vlasti silom". Francusko ministarstvo je objavilo i poruku upozorenja za francuske građane koji žive u Nigeru, pozivajući ih da ograniče kretanje i poštuju bezbednosna uputstva.

Američki državni sekretar Entoni Blinken razgovarao je sa Bazumom tokom noći i izrazio "nepokolebljivu podršku SAD".

„Snažno ekonomsko i bezbednosno partnerstvo SAD sa Nigerom zavisi od nastavka demokratskog upravljanja i poštovanja vladavine prava i ljudskih prava", navodi se u saopštenju.

Za Francusku, problematičan je i termin puča, jer se francuski predsednik Emanuel Makron upravo nalazi u petodnevnoj poseti Indo-Pacifiku, sa ministrom oružanih snaga Sebastijenom Lekornuom.

U poseti Indopacifičkom regionu nalazi se i Blinken.

 

image