Svet

Pentagon negira otkrića singapurskog ministra: Nema američkih F-35 u Ukrajini

SAD su koristile F-35 da lociraju i identifikuju ruske raketne jedinice zemlja-vazduh u Ukrajini, izjavio je ministar odbrane Singapura Ng Eng Hen i dodao da bi Amerikanci zatim informacije o poziciji ruskih trupa delili sa drugim NATO zemljama
Pentagon negira otkrića singapurskog ministra: Nema američkih F-35 u UkrajiniGetty © bfk92

SAD negiraju da američki avioni F-35 lete iznad Ukrajine nakon što je ministar odbrane Singapura Ng Eng Hen izjavio da se napredni borbeni avioni koriste za nadgledanje ruskih trupa u regionu.

Eng Hen je to rekao prošle srede govoreći u državnom parlamentu o važnosti dugoročnog planiranja u odbrambenoj industriji. On je posebno napomenuo da Singapur pažljivo procenjuje američki F-35, pogotovo kada je u pitanju upotreba tog aviona u realnim uslovima.

On je napomenuo da su SAD koristile F-35 ne samo za gađanje ciljeva Islamske države (ISIS) na Bliskom istoku, već i da "lociraju i identifikuju ruske raketne jedinice zemlja-vazduh u Ukrajini", dodajući da bi informacije o poziciji ruskih trupa bile kasnije podeljene sa drugim NATO zemljama.

Eng Hen, međutim, nije precizirao da li je F-35 ikada ušao u ukrajinski vazdušni prostor ili su navodni letovi vršeni iznad teritorije NATO-a.

Portparol Pentagona je u ponedeljak odbio da komentariše tvrdnje singapurskog ministra, ali je naglasio da "američki F-35 ne lete u Ukrajini".

Sajt "C4ISRNET" je prošlog marta, pozivajući se na pukovnika Krega Andrlea, komandanta 388. borbenog krila, objavio da su SAD koristile F-35 za izviđanje "pretnji" u Ukrajini i ruskoj enklavi Kaljinjingrad. Borbeni avioni su "bili u mogućnosti da lociraju i identifikuju sisteme zemlja-vazduh i prenesu te informacije ostatku koalicije", navodi se u članku.

Iako je američki pukovnik tvrdio da F-35 zbog svojih sposobnosti prikupljanja obaveštajnih podataka može predstavljati veliki adut u sukobima bez i jednog ispaljenog projektila, ovaj avion bi se ponekad mučio da otkrije ruske položaje.  

Pukovnik je podsetio da F-35 nije uspeo da identifikuje ruski raketni sistem S-300 jer je potencijalno "funkcionisao u režimu ratne rezerve kakav ranije nije viđen".

Od početka sukoba u Ukrajini u februaru 2022. godine, NATO je povećao svoje vazdušno prisustvo u istočnoj Evropi, razmestivši dodatne lovce i osmatračke avione. Vojni blok predvođen SAD koristi avione sa sistemom za upozorenje i kontrolu u vazduhu (AVAKS) opremljene radarima dugog dometa za obavljanje redovnih patrola.

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je prošle godine da se zemlje NATO-a ponašaju kao da su "neprijatelji" Rusije, napominjući da njihovo izviđanje radi danonoćno protiv Moskve.

Zapad takođe planira da Kijevu obezbedi borbene avione F-16, za koje se očekuje da će stići u Ukrajinu kasnije ove godine. Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova upozorila je da će ti avioni biti "legitimne mete" ruske vojske, dodavši da takav potez samo povećava rizik od direktnog sukoba Rusije i NATO-a.

image