Srbija i Balkan

Kuririma zabranjeno da dostavljaju terapiju na kućnu adresu: Prodaja lekova isključivo u apotekama

U Ministarstvu zdravlja kažu da je prodaja lekova dozvoljena isključivo u apotekama, ali na sajtovima velikih kurirskih službi čiji dostavljači svakodnevno krstare prestonicom mogu da se poruče svi proizvodi iz apoteke za koje nije potreban recept
Kuririma zabranjeno da dostavljaju terapiju na kućnu adresu: Prodaja lekova isključivo u apotekamawww.globallookpress.com © Wosunan Photostory

Za Beograđanku Jelicu R.(69), koja je slabo pokretna, a njena deca žive u inostranstvu, nova godina donela je problem. Kako je ispirčala za "Novosti", kurirskoj službi preko koje se redovno snabdevala namirnicama i lekovima, dostava medikamenata, bilo da su na recept ili je reč o običnim kapima za nos, od 1. januara više nije dozvoljena.

"Ta kurirska služba je za mene bila 'moj dobar komšija' ili 'moj rođak', jer druge pomoći nemam. Oko mene žive stariji ljudi i jedva da uspevaju da vode brigu o sebi, a kamoli da meni pomažu. Mene su ti momci koji su mi donosili lekove, poznavali, a i ja sam već navikla na njih. Sada mi kažu da više ne smeju to da rade, da im je zabranjeno", kaže Jelica R.

U pomenutoj kurirskoj službi "Novostima" je rečeno da ih je krajem prošle godine posetila zdravstvena inspekcija i da im je naredila da uslugu dostave lekova skinu sa sajta i da prestanu da se po tom pitanju reklamiraju, iako to rade već 15 godina.

"Firma nam je registrovana od 2009. i od tada smo se bavili i donošenjem lekova za naše sugrađane i nikada nam nije dolazila inspekcija. Sada kada su bili napomenuli su da postoji mogućnost da obavljamo ovu delatnost, ali onda Ministarstvu zdravlja moramo da podnesemo zahtev za dozvolu za promet lekova na malo ili veliko, što automatski znači da bi trebalo da se registrujemo kao apoteka", kažu u ovoj beogradskoj firmi koja se bavi kurirskim uslugama.

Oni navode da im je objašnjeno da je zakon takav da, kada bi od apoteke preuzeli neki lek kojem je istekao rok upotrebe i kao takvog ga dostavili korisniku, da bi dostavljači bili dogovorni za to, a ne apoteka.

"Pitamo se zašto to isto pravilo ne važi i za hranu", kažu u kurirskoj službi.

Ministarstvo zdravlja: Prodaja lekova isključivo u apotekama

U Ministarstvu zdravlja kažu da je prodaja lekova dozvoljena isključivo u apotekama i da je Zakonom o lekovima i medicinskim sredstvima zabranjena dostava od strane kurirskih službi, kao i da je "zabranjena prodaja lekova onlajn".

Ipak, stvarnost je daleko od slova zakona. Na sajtovima velikih kurirskih službi čiji dostavljači svakodnevno krstare prestonicom mogu da se poruče svi proizvodi iz apoteke za koje nije potreban recept.

"Trovanje lekovima i hranom može da uzrokuje teške posledice, ali je činjenica da je trovanje neispravnim lekom fatalnije, pogotovo za osobe koje su već hronično obolele. Zato jeste problem raznošenje lekova od strane kurirskih službi, bilo da je reč o konkretnom medikamentu ili vitaminima, probioticima, laksativima... Medicinska sredstva i lekovi lako mogu da se falsifikuju, a to znači da su niskog kvaliteta i potencijalno puna toksičnih materija. Za korisnika je najbolje da lek kupuje u registrovanoj apoteci, a ne da ga poručuje preko interneta", ukazuje primarijus sc. med. Nenad Miljković, specijalista kliničke farmacije.

image