Svet

Pretnja po bezbednost zemlje: Norveška zabranjuje zvaničnicima TikTok i Telegram

Aplikacija Telegram" je zajedno sa kineskim TikTokom zabranjena na poslovnim telefonima državnih službenika
Pretnja po bezbednost zemlje: Norveška zabranjuje zvaničnicima TikTok i Telegramwww.globallookpress.com © Fabian Sommer/dpa

Norveško ministarstvo pravde naložilo je vladinim zvaničnicima da ne instaliraju TikTok ili Telegram na svoje poslovne uređaje, nakon što je bezbednosna agencija te aplikacije kao rizične označila.

Mnoge zapadne zemlje su na sličan način zabranile TikTok, kineski servis za deljenje snimaka, ali Norveška je prva koja je u svoja ograničenja uključila i Telegram, popularnu platformu za razmenu poruka.

Zabrana je zasnovana na reviziji koju je ranije ovog meseca sprovela Nacionalna bezbednosna uprava (NSM) Osla. Telegram je označio sumnjivim zbog njegovog "ruskog porekla", navodi se u saopštenju ministarstva.

Ministarka pravde Emili Enger Mel rekla je da podržava preporuke NSM-a i poručila zvaničnicima da ne koriste ove dve aplikacije. Ukoliko su potrebne za rad, treba ih instalirati na poseban uređaj, dodala je ona.

Mel, koja ima 29 godina i najmlađa je članica norveške vlade, ranije se našla na udaru kritika zbog instaliranja TikToka na svom poslovnom telefonu. Tada se pravdala da je želela da dopre do mlađe publike, među kojima je aplikacija veoma popularna. Uklonila je TikTok sa telefona posle mesec dana korišćenja.

NSM je izrazio širu zabrinutost zbog aplikacija koje prikupljaju informacije o korisnicima, uključujući Fejsbuk, Instagram i Snepčet, ali je ministarstvo izdvojilo TikTok i Telegram, pozivajući se na izveštaj koji su u februaru objavile nacionalne oružane snage, u kojem su Kina i Rusija opisane kao najveće pretnje bezbednosti nordijske zemlje.

TikTok se takođe našao na meti u SAD, Velikoj Britaniji, Kanadi i EU. Norveški parlament je spreman da zabrani njegovu upotrebu zakonodavcima, javili su lokalni mediji.

Telegramovo "rusko poreklo" je očigledna referenca na njegovog tvorca, Pavela Durova, koji je rođen u današnjem Sankt Peterburgu i diplomirao lingvistiku u Rusiji. Napustio je zemlju 2013. godine i od tada je državljanin Ujedinjenih Arapskih Emirata i Francuske.

Telegramova matična kompanija posluje iz Dubaija i registrovana je na Britanskim Devičanskim ostrvima. Sud u Moskvi je 2018. zabranio aplikaciju na zahtev medijskog regulatora RKN, koji se žalio na propust kompanije da obezbedi ključeve za šifrovanje bezbednosnim službama. "Telegram" je tvrdio da je to nemoguće zbog načina na koji platforma funkcioniše. Pokušaji sprovođenja zabrane bili su neuspešni, a dve godine kasnije ona je ukinuta.

image