Svet

Američki pilot: Ne bih leteo iznad Ukrajine, F-16 nemaju šanse protiv ruske PVO

Mnogi stručnjaci smatraju da bi američki lovci u ovom trenutku bili "preveliki zalogaj" za ukrajinsku vojsku koja nema kapaciteta za njihovo održavanje, ali i da oni ne bi mogli da se takmiče sa ruskim protivvazduhoplovnim sistemima
Američki pilot: Ne bih leteo iznad Ukrajine, F-16 nemaju šanse protiv ruske PVOwww.globallookpress.com © Xinhua

Ukrajinski zvaničnici već dugo pritiskaju svoje zapadne sponzore i traže da im pošalju savremene avione, tvrdeći da su im oni neophodni, kako bi savladali rusku vojsku. Dok neki na Zapadu podržavaju takve zahteve, drugi tvrde da oni nemaju nikakve šanse na bojnom polju.

Zahtevi kijevskih vlasti da im se pošalju lovci američke proizvodnje F-16 pokrenuli su debatu o tome koliko bi avioni četvrte generacije zapravo bili efikasni na bojnom polju u Ukrajini.

Jedan bivši američki pilot rekao je za portal "Insajder" da u ovom trenutku ne bi pokušavao da sprovodi misije iznad Ukrajine tvrdeći da ti avioni ne mogu nadmašiti ruske sisteme protivvazduhoplovne odbrane.

Avioni četvrte generacije "nemaju šta da traže na savremenom bojnom polju", rekao je Džon Venebl, vojni pilot sa preko 25 godina iskustva.

Ukrajina pokušava da od svojih saveznika nabavi avione od početka Specijalne vojne operacije u februaru 2022. godine, kako bi zamenila svoju flotu ostarelih aviona iz sovjetskog perioda, koji ne mogu da se nose sa ruskom PVO.

Kijev je u više navrata od Vašingtona tražio borbene avione poput modela F-15, FA-18 i F-16, rekao je podsekretar za odbrambenu politiku Pentagona Kolin Kal. Te zahteve je podržao i jedan deo američkih senatora i kongresmena.

Bajdenova administracija je, ipak, odbila da pošalje te avione, tvrdeći da oni nisu ono što je Ukrajini u ovom trenutku potrebno.

Mnogi stručnjaci smatraju da bi američki lovci u ovom trenutku bili "preveliki zalogaj" za ukrajinsku vojsku koja nema kapaciteta za njihovo održavanje, ali i da oni ne bi mogli da se takmiče sa ruskim protivvazduhoplovnim sistemima.

Komandant vazduhoplovnih snaga SAD u Evropi Džejms Heker deli takvo mišljenje, pošto je pre nekoliko nedelja izjavio da avioni "jednostavno nisu potrebni u ovom trenutku" pošto su "uspesi kako ruske, tako i ukrajinske PVO avione u velikoj meri učinili beskorisnim".

Ni jedna strana još uvek nije uspela da ostvari vazdušnu superiornost u Ukrajini, ali se Rusija nalazi u prednosti zato što poseduje veći broj letelica, avione sa boljim tehničkim kapacitetima i rakete dugog dometa zemlja-vazduh (SAM), pokazuju rezultati analize američkog Centra za pomorsku analizu.

Upravo su se rakete dugog dometa pokazale "ekstremno ubitačnim" protiv ukrajinskih letelica i kao "glavni ubica" njihovih aviona, helikoptera i dronova.

Avioni četvrte generacije poput F-16 nemaju neophodne karakteristike, koje bi ih učinile efikasnim u visokorizičnim sredinama, uključujući i Ukrajinu, u kojoj Rusi koriste sisteme S-400.

"Davanje 'migova 29' Ukrajini neće pomoći na bojnom polju. Ni slanje modernih F-16 neće pomoći, ni ove godine, a pogotovo ne tokom prolećne ofanzive", rekao je Venebl.

On je dodao da bi ti avioni imali šanse protiv nekih starijih modela sovjetskih PVO, ali da usled razvoja ruskih tehnoloških sposobnosti to više nije slučaj.

"Imao bih šanse da sam leteo tada", rekao je Venebl o svojim letovima osamdesetih i devedesetih godina prošlog veka. "Danas ne bih imao nikakve šanse."

Iako se čini da slanje F-16 u Ukrajinu trenutno nije na stolu, nešto što bi SAD mogle da urade je da obuče ukrajinske vazduhoplovne snage kako da koriste te borbene avione i da ih dovedu do zapadnih standarda, rekao je Venebl.

Ostaje pitanje da li će SAD na kraju poslati napredne borbene avione u Ukrajinu, ali zemlje NATO-a poput Poljske i Slovačke već su se obavezale da Kijevu pošalju "migove 29".

image