Svet

Putin dvostruko popularniji od Bajdena u zemljama Bliskog istoka i Afrike

Anekta je sprovedena u saradnji sa firmom za analizu podataka "Premis" širom Egipta, Turske, Iraka i Tunisa između 4. i 22. marta tekuće godine, a u njoj je učestvovalo 2.670 ispitanika
Putin dvostruko popularniji od Bajdena u zemljama Bliskog istoka i AfrikeGetty © Anadolu / Contributor

Ruski predsednik Vladimir Putin je dvostruko popularniji od američkog kolege Džozefa Bajdena na Bliskom istoku i u severnoj Africi, pokazalo je istraživanje portala "Ej-el monitor" koji se bavi Bliskim istokom.

Anketa je sprovedena u saradnji sa firmom za analizu podataka "Premis" širom Egipta, Turske, Iraka i Tunisa između 4. i 22. marta tekuće godine, a u njoj je učestvovalo 2.670 ispitanika iz četiri države, koji su govorili o svojim stavovima o dinamici moći u regionu.

Na pitanje kog od tri svetska lidera smatraju za najboljeg, oko 44,4 odsto izabralo je ruskog predsednika Putina, prati ga kineski lider Si Đinping (33,8 odsto), dok je samo 21,7 odsto njih reklo da preferira američkog predsednika Džoa Bajdena.

Putin je najomiljeniji u sve četiri države, najviše među Egipćanima (51,6 odsto). Bajden je malo više popularan u Iraku (29,2 odsto) u odnosu na druge države, ali je i dalje na mestu broj tri u odnosu na Putina (35,5 odsto) i Sija (35,3 odsto).

"Ej-el monitor" je sugerisao da je popularnost Vašingtona pala zbog njegove podrške izraelskom ratu u Gazi, ali je primetio da bi mnoštvo drugih faktora moglo da utiče na mišljenja.

Ispitanici su bili skoro podeljeni oko toga da li bi Vašington (30 odsto) ili Moskva (28 odsto) mogli "najuspešnije da posreduju u političkim nesuglasicama na Bliskom istoku".

Skoro polovina ispitanika videla je da Rusija (49,5 odsto) i Kina (47,9 odsto) igraju "važnije uloge" u tom regionu nego pre 10 godina, dok bi samo 37,1 odsto moglo da kaže isto za SAD.

U sledećoj deceniji, Peking (28,9 odsto) bi bio rival Vašingtonu (29 odsto) kao "najuticajniji" na Bliskom istoku, rekli su oni.

Ispitanici su rekli da bi voleli da njihove vlade "stvore bliže veze" sa Pekingom (43,2 odsto) i Moskvom (39,7 odsto), dok je samo 29,7 odsto tražilo veću saradnju sa Vašingtonom.

Skoro dve trećine učesnika veruje da su kineske ekonomske investicije imale pozitivan uticaj na njihovu zemlju, dok je 52,3 odsto videlo pozitivne rezultate u ekonomskoj saradnji sa Rusijom.

image
VV inauguration
banner