Svet

Verska tolerancija u Estoniji: Zabranićemo Moskovsku patrijaršiju, patrijarh je terorista

Argumentaciju estonskih zvaničnika da žele da prekinu vezu Estonske pravoslavne crkve sa Moskvom navodno iz bezbednosnih razloga, čuli smo i u Ukrajini, ali svojevremeno i u Crnoj Gori, a u sva tri slučaja vlastima kao da je naročito smetao onaj predznak srpska, odnosno ruska crkva
Verska tolerancija u Estoniji: Zabranićemo Moskovsku patrijaršiju, patrijarh je teroristawww.globallookpress.com © © Cindy Miller Hopkins

Moskovska patrijaršija Ruske pravoslavne crkve biće proglašena za terorističku organizaciju u Estoniji, ako skupština ove zemlje usvoji predlog ministra unutrašnjih poslova Laurija Lanemetsa.

On je govoreći za estonsku ETV izjavio da je krajnji cilj da se zabrane aktivnosti Moskovske patrijaršije u Estoniji, kao i da na osnovu njegovih i saznanja estonske obaveštajne službe nema drugog izbora nego da raskine veze između Estonske pravoslavne crkve i Moskovske patrijaršije pod čijim se okriljem ova crkva nalazi. 

"Moramo da shvatimo da je danas Moskovska patrijaršija potčinjena Vladimiru Putinu koji suštinski vodi terorističke aktivnosti širom sveta. Patrijarh i patrijaršija u Moskvi danas nisu ništa drugačiji od islamskih terorista koji tvrde da vode sveti rat protiv zapadnog sveta i protiv zapadnih vrednosti", rekao je Lanemets. 

Sa istom argumentacijom, sredinom oktobra Vrhovna rada usvojila je zakon o zabrani kanonske Ukrajinske pravoslavne crkve, obrazlažući da verske organizacije koje imaju sedište van Ukrajine, u državi koja vrši oružanu agresiju na Ukrajinu, kako su naveli, ne mogu da sprovode svoje aktivnosti u ovoj zemlji. 

Gotovo identične argumente čuli smo i na našim prostorima, i bez rata, vojnih operacija i sankcija - u Crnoj Gori. Tadašnji predsednik države Milo Đukanović više puta je ponavljao da je nedopustivo da Mitropolija crnogorsko-primorska pripada crkvi sa sedištem u Beogradu. Srpska crkva u crnogorskoj državi za tadašnjeg predsednika je bila ne samo strani, nego i remetilački element. 

Ako je argumentacija u ove tri zemlje za zabranu crkava ista, onda je verovatno i njen uzrok isti. Srpska pravoslavna crkva svojevremeno u Crnoj Gori, a danas na Kosovu i Metohiji, ustvari smeta državnim vlastima, jer okuplja srpski narod i predstavlja snažan, viševekovni zalog njegovog duhovnog i nacionalnog identiteta. 

Posle raspada Sovjetskog saveza, Ruska pravoslavna crkva Moskovska patrijaršija, ostala je jedina nacionalna ustanova koja okuplja pravoslavne Ruse nezavisno od toga gde žive na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza, kaže stručnjak za kanonsko pravo prof. dr Zoran Čvorović sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu.

"Estonija je jedna od tih država u kojima je deo ruskog stanovništva u ukupnom broju stanovnika izuzetno veliki. Rusi predstavljaju oko trećine stanovnika Estonije, a prisustvo eparhija pravoslavne crkve Moskovske patrijaršije je zalog očuvanja nacionalnog identiteta Rusa koji žive u Estoniji", ističe Čvorović.

Sada treba uništiti poslednju kopču onoga što se naziva ruski svet, odnosno rusku crkvu koja objedinjuje ruski narod u svim državama bivšeg SSSR-a nakon projektovanog razbijanja Sovjetskog Saveza koje je sprovedeno uz pomoć Kolektivnog Zapada, ističe naš sagovornik.

"U tome ulogu ima Carigradska patrijaršija i to ne prvi put. Još početkom dvadesetih godina prošlog veka Carigrad je protivkanonski proglasio samostalnu Estonsku pravoslavnu crkvu. Tada se mešao u okvire kanonske teritorije Moskovske patrijaršije, a to čini i sada i ima u Estoniji svoje eparhije", dodaje Čvorović.

On napominje i da se jasno vidi da je intervencija Carigrada bila sinhronizovana sa Zapadom i da je bila vezana za neke važne političke trenutke koji su zapravo bili krizni za rusku državnu ideju. 

"Počelo se, uslovno govoreći, sa periferije, iz onih zemalja koje samo delom čine istorijske ruske zemlje, poput Estonije, a došlo se u srce ruskog sveta, u Malorusiju, odnosno Ukrajinu. Carigradska patrijaršija je po nalogu svojih svetovnih mentora, pre svega SAD, 2019. krenula u akciju odvajanja Ukrajine u crkvenom smislu od jedinstvenog ruskog verskog i kulturnog sveta kojem pripada sa osnivanjem nekanonske Pravoslavne crkve Ukrajine", podseća Čvorović.

Nema sumnje da je u pitanju ludost, mada onaj ko tako predlaže zaslužuje neku mnogo jaču kvalifikaciju, komentariše vest iz Estonije kulturolog prof. dr Jovan Janjić.

"To čovekoliko biće koje tako predlaže sebe svrstava na drugi pol, na stranu satanizma. Kome i zašto može da smeta crkva koja se bori samo za istinske vrednosti i za dobro čoveka bez obzira na veru i naciju. Sasvim izvesno takav zahtev dolazi iz mržnje prema jednoj civilizaciji, u ovom slučaju Rusiji, koja je kao velika sila zaštitnik tradicionalnih vrednosti i osnovnih prava i sloboda ne samo čoveka već i naroda u svetu", kaže Janjić za RT Balkan.

On ističe da je očigledan proces napada na vaseljensku pravoslavnu crkvu, shodno onome što je pre više od tri decenije najavio zloglasni Zbignjev Bžežinski.

"A onda su to prihvatili i neki drugi koji se pojavljuju kao sluge globalističkog poretka danas tako vidljivog u celom svetu koji ide na poništavanje nacionalnih kultura i nametanja lažnih vrednosti. Udar na pravoslavlje video se u Estoniji i 1996, kada je Carigradska patrijaršija preduzela nekanonske korake uplitanja u jurisdikciju RPC na ovom području. Potom, najeksplicitnije na području Ukrajine kada se raskolnici, to jest otpadnici od crkve, uzdižu u rang tobože autokefalne crkve. Videli smo te pokušaje udara na crkvu i na kanonskom području SPC - u Severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Hrvatskoj, na području srpske autonomne pokrajine Kosovo i Metohija…", navodi Janjić.

Međutim, šta god mislili estonski, ukrajinski ili crnogorski zvaničnici, pravoslavne crkve u njihovoj zemlji koje okupljaju najveći broj vernika i imaju viševekovno duhovno trajanje, istorijski su uvek pripadale Ruskoj, odnosno Srpskoj pravoslavnoj crkvi.

Tu činjenicu biće teško izbrisati iz istorije. Zbog čega je možda lakše pribeći potkazivanju i zabranama, oprobanim metodama režima koji su imali tendenciju da veruju da istorija počinje od njih.  

image
VV inauguration
banner