Ekonomija

NBS prognozira pad inflacije: Kada bi cene mogle da krenu u rikverc

U majskom izveštaju o inflaciji NBS navodi se da su svetske cene hrane poslednjih meseci smanjene, ali da se u narednom periodu očekuje i znatniji pad
NBS prognozira pad inflacije: Kada bi cene mogle da krenu u rikverc© Tanjug/Zoran Žestić

Prema majskoj centralnoj projekciji očekuje se da će međugodišnja inflacija od drugog tromesečja opadati, a da će izraženiji pad biti u drugoj polovini godine, tako da će krajem godine inflacija biti upola niža nego u martu, kada je iznosila 16,2 odsto, navodi se u majskom izveštaju o inflaciji koji je nedavno usvojio Izvršni odbor Narodne banke Srbije, a koji je danas predstavila NBS.

Iz centralne banke navode da će u smeru niže inflacije delovati dosadašnje zaoštravanje monetarnih uslova, slabljenje efekata globalnih faktora, koji su vodili rast cena energenata i hrane u prethodnom periodu i usporavanje uvozne inflacije.

U izveštaju se ističe da bi skoro svi faktori iz međunarodnog okruženja trebalo u narednom periodu da utiču na postepeno usporavanje inflacije.

"Ključne pretpostavke opadajuće putanje inflacije koju očekujemo jesu kretanje cena primarnih proizvoda u skladu sa fjučersima, kao i dalje smanjenje inflacije u svetu, pre svega u zoni evra", navodi se u izveštaju.

Dodaje se da su svetske cene hrane poslednjih meseci smanjene, ali da se u narednom periodu očekuje i znatnije smanjenje. Kada je reč o cenama goriva, očekuje se da će cene naftnih derivata ove godine biti glavni dezinflatorni faktor, ukoliko se svetska cena nafte bude kretala u skladu sa fjučersima.

Očekuje se da doprinos cena naftnih derivata u drugom tromesečju pređe u negativnu zonu i da se tamo zadrži do kraja godine. Kada je reč o cenama voća i povrća, očekuje se da će se one sa sadašnjeg relativno visokog nivoa postepeno vratiti svom dugoročnom trendu, koji odgovara rastu cena neprehrambenih proizvoda i usluga.

Očekuje se i tendencija smanjenja doprinosa međugodišnjoj inflaciji i od neprehrambene inflacije.

Povratak inflacije u granice cilja sredinom 2024.

"Podatak o aprilskoj međugodišnjoj inflaciji u Srbiji od 15,1 odsto potvrđuje da je vrhunac inflacije iza nas i da prethodno preduzete mere monetarne politike daju rezultate", izjavio je viceguverner Narodne banke Srbije (NBS) Željko Jović i naveo da će inflacija u narednim mesecima nastaviti da opada i da se očekuje da krajem godine bude na dvostruko nižem nivou nego što je bila tokom prvog tromesečja.

On je rekao da se povratak inflacije u granice cilja od 3 +/- 1,5 odsto očekuje sredinom 2024. godine. Govoreći o glavnim ekonomskim pokazateljima i projekcijama naveo je da uprkos slabijem rezultatu u prvom tromesečju, nije menjana projektovana stopa rasta bruto domaćeg proizvoda za ovu godinu od 2,0 do 3,0 odsto.

"Razlog su pre svega spoljnotrgovinska kretanja, koja nadmašuju sva očekivanja i nastavak visokog priliva stranih direktnih investicija. Struktura projektovanog rasta je malo drugačija i povoljnija sa stanovišta obezbeđenja održivosti privrednog rasta. Sada očekujemo pozitivan doprinos neto izvoza, kao i pozitivan doprinos privatnih investicija, što u našoj februarskoj projekciji nije bio sluča", rekao je Jović.

Narodna banka je zadržala projektovanu stopu rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) za ovu godinu u rasponu od 2,0 do 3,0 odsto, koliko je očekivano i u februaru. Privredni rast će, navode, i dalje voditi domaća tražnja, pre svega privatna potrošnja zahvaljujući rastu zaposlenosti i zarada, ali se očekuje i blag pozitivan doprinos, umesto neutralnog, privatnih investicija.

Iz centralne banke ističu da neizvesnost oko ostvarenja projekcije inflacije i BDP-a i dalje najviše potiče od faktora iz međunarodnog okruženja, odnosno izgleda za globalni privredni rast, cena energenata i primarnih proizvoda na svetskom tržištu, kao i stepena zaoštravanja monetarnih politika vodećih centralnih banaka i globalnih uslova finansiranja.

image