Veliki uspeh - Srbija osvojila zlato na Evropskom prvenstvu

Muška reprezentacija Srbije u šahu osvojila je zlatnu medalju na Evropskom prvenstvu, pošto je u poslednjem, devetom kolu pobedila Grčku rezultatom 3:1. U konkurenciji 38 zemalja, reprezentacija Srbije osvojila je timsku titulu prvaka Evrope, prvu u istoriji zemlje od samostalnosti.

Ogroman uspeh ostvarili su srpski šahisti, osvojivši najsjajnije odličje na šampionatu Evrope.

U veoma interesantnoj završnici turnira, Srbija je uspela da savlada Grčku, a potom i da se zahvaljujući ostalim rezultatima, popne na evropski tron.

O kakvom se uspehu radi govori i podatak da je reprezentacija Srbije osvojila prvu reprezentativnu titulu prvaka Evrope, od samostalnosti.

Poslednju medalju – srebrnu, na Evropskom prvenstvu, tadašnja Jugoslavija je osvojila u Haifi 1989. godine.

Sada je Srbija, na Evropskom prvenstvu u Budvi, pokazala da ima svetlu budućnost kada je šah u pitanju, a da je napravila veliki napredak govori i osmo mesto osvojeno pre dve godine.

Srbija je u Budvi osvojila 15 bodova, koliko je imala i drugoplasirana Nemačka, ali je Srbiji pripalo zlato na osnovu dodatnih kriterijuma.

Srpski tim su činili Aleksej Sarana, Aleksandar Predke, Aleksandar Inđić, Robert Markuš i Velimir Ivić, pod vođstvom selektora Miodraga Perunovića.

Reprezentacija je na prvenstvu Evrope ostvarila sedam pobeda, uz jedan remi i jedan poraz.

Srbija je pobedila Island (4:0) i Italiju (2,5:1,5), a zatim izgubila od Nemačke (1,5:2,5).

Nakon pobeda nad Slovenijom (3:1) i Hrvatskom (3:1), usledio je remi sa Jermenijom (2:2).

Zatim je Srbija pobedila Rumuniju (2,5:1,5) i Englesku (2,5:1,5), a onda, u odlučujućem kolu, pobedila je Grčku (3:1).

Veliki doprinos Srbija je imala u Alekseju Vasiljeviču Sarani, koji je najbolje rangirani član srpskog tima, a prema trenutnom Elo rejtingu je 64. igrač na svetu.

Sarana je u istoj godini uspeo da objedini zlato u pojedinačnoj, kao i u reprezentativnoj kategoriji.

Momak rođen u Moskvi je nakon zlata na prvenstvu u Vrnjačkoj banji, postao reprezentativac Srbije.

Još jedan član srpskog tima je rođen u Rusiji, tačnije u Dimitrovgradu - Aleksandar Aleksandrovič Predke.

On je dobio srpsko državljanstvo u martu, a velemajstor je od 2016. Godine.

Aleksandar Inđić iz Stare Pazove je aktuelni šampion Srbije, a velemajstor je postao sa 17 godina.

Jedan od najiskusnijih u timu Srbije je Robert Markuš, redovan član srpskog tima od 2004. Godine, a najmlađi član tima je Velimir Ivić, koji ima 21 godinu.