Srbija i Balkan

Milivojević: Priština neće promeniti stav, ali posrednici u dijalogu mogu da je nateraju

ZSO je formula koja obezbeđuje koliko-toliko normalizaciju na terenu i rešavanje pitanja dinara, kao i funkcionisanje institucija od kojih zavisi normalan život srpskog naroda, istakao je bivši diplomata
Milivojević: Priština neće promeniti stav, ali posrednici u dijalogu mogu da je naterajuGetty © Photo by Silas Stein/picture alliance via Getty Images

Komentarišući jučerašnji briselski dijalog iskusni diplomata Zoran Milivojević rekao je da ne očekuje da će Priština promeniti svoj stav, ali da posrednici u dijalogu imaju mehanizme da je na to nateraju, dok je Zajednica srpskih opština formula koja obezbeđuje normalizaciju na terenu.

"Srbija ne može odustati od svojih interesa, insistiranje na dinaru ostaje. Sve zavisi od međunarodne zajednice koja može insistirati da dinar opstane. Opstanak dinara na KiM postaje sada i humanitarno pitanje", istakao je Milivojević gostujući na RTS-u.

Prema njegovim rečima, pritisci na Prištinu idu do granice verbalnih pritisaka.

"Međunarodna zajednica ima mehanizam da utiče na prištinsku stranu, pitanje je političke volje i interesa. U ovom trenutku ima potrebu da se potvrdi prištinska državnost", rekao je bivši diplomata.

Državni vrh od početka godine upozorava upravo na pritiske da će biti sve jači, a najavljeno je da se očekuje zasedanje parlamentarne skupštine Saveta Evrope. Priština je posle osam godina odlučila da vrati zemljište manastiru Visoki Dečani. 

Milivojević je rekao da je i strategija u vezi sa Savetom Evrope u istom kontekstu kao i ukidanje dinara i ima veze sa afirmacijom kosovske državnosti kao jednog od strateških stvari.

"Treba imati u vidu da je izborna godina. Pokušaće da se kosovsko pitanje nekako privede onome što je zajednički interes Prištine i zapadnih sila. Savet Evrope je jedan od tih elemenata i očigledno je da postoji politički interes i da postoji pritisak da se to reši mimo svih normi i standarda. Kosovo nema nikakve uslove da bude kandidat, a ne da bude uopšte član", precizirao je Milivojević.

Istakao je da ipak vidimo da se taj proces gura i da u Savetu Evrope postoji ta kritična masa, dvotrećinska većina, da se to pitanje izgura.

"Prištinska strana celu stvar postavlja tako da prvo treba Srbija da prizna defakto Kosovo, pa da onda kao deo bilateralnih odnosa i normalizacije na tom planu rešava i pitanje Zajednice srpskih opština i sva druga otvorena pitanja koja su vezana za normalizaciju. Za Srbiju je to neprihvatljivo, za Srbiju je ZSO prethodno pitanje, ranije preuzeta obaveza", rekao je Milivojević i dodao da je jedino dobra stvar što to i na Zapadu prepoznaju.

Napomenuo je da je ZSO formula koja obezbeđuje koliko-toliko normalizaciju na terenu i rešavanje pitanja dinara, kao i funkcionisanje institucija od kojih zavisi normalan život srpskog naroda.

Milivojević je zaključio rečima da je veoma važno da pet država članica EU koje nisu priznale "Kosovo" ostanu pri svom stavu.

image