Svet

Orban: Rusija ne može da bude poražena

Proizvođači oružja, kao i američki milijarder Džordž Soroš, koji je uvek sanjao da nekako kroči na ukrajinsko tlo, zainteresovani su za nastavak sukoba u Ukrajini, rekao je mađarski premijer
Orban: Rusija ne može da bude poraženaGetty © Omar Marques / Stringer

Rusija može da bude poražena i da se pomiri sa porazom samo u bajci, rekao je mađarski premijer Viktor Orban za radio "Košut" i dodao da u sukobu u Ukrajini neće biti pobednika, već samo poraženih.

"Nemam toliko bujnu maštu da mogu da zamislim da neko može da pobedi državu koja ima nuklearno oružje. Mislite da će Rusi sedeti i gledati svoj poraz, razbijen politički sistem, ubistvo svog predsednika, napad dronom na Crveni trg? U to da će Rusi nemo da gledaju i da će se pomiriti sa svojim porazom, mogu da veruju samo nezrele osobe. To se dešava u bajci, ne u stvarnosti", naglasio je Orban.

Mađarskoj je već na početku sukoba bilo jasno da neće biti pobednika, već samo poraženih, dodao je on.

Samo od Zapada i Amerike zavisi koliko su novca spremni da potroše na oružje kojim snabdevaju Kijev, naglasio je on i dodao da je teško pobediti moderne zapadne sisteme naoružanja i skoro neograničene finansije iz budžeta SAD.

"S druge strane, Rusija ima mnogo veći broj stanovnika, veću vojsku, dužu tradiciju proizvodnje oružja i najveći nuklearni arsenal na svetu", dodao je Orban.

Proizvođači oružja i Soroš zainteresovani za sukob u Ukrajini

Mađarski premijer je naveo da su proizvođači oružja, špekulanti i veliki zapadni ekonomski krugovi koji žele pristup ruskim prirodnim resursima zainteresovani za nastavak sukoba u Ukrajini.

"Rat uvek ima razlog zašto je počeo, ali tu su uvek i različiti interesi, kao npr da možete prodati oružje. Proizvođači oružja cvetaju", kazao je. 

Orban je naglasio da postoje veliki zapadni ekonomski krugovi, uključujući američkog milijardera Džordža Soroša, koji je "uvek sanjao da nekako kroči na ukrajinsko tlo"

"Uspeli su da dođu do Ukrajine. Sada žele da dobiju pristup prirodnim resursima Rusije. Dobro se sećam kako su 1990-ih, u vreme Borisa Jeljcina, Zapad i Amerika želeli da ulažu u rusku proizvodnju i tako 'na poslovnoj osnovi' steknu ruske prirodne resurse", dodao je.

Kako je Orban naveo, nakon toga je ruski predsednik Vladimir Putin, koji je zamenio Jeljcina, okončao to, izbacio ih iz zemlje i ponovo preuzeo kontrolu nad ekonomskim resursima Rusije.

Sumnjam da će poljoprivrednici dobiti nadoknadu od Brisela

Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da ne veruje da će mađarski poljoprivrednici dobiti finansijsku podršku od Evropske komisije, pošto Brisel stalno obećava novac, ali ga ne daje.

"U Briselu su rekli da će izdvojiti 100 miliona evra za podršku poljoprivrednicima. Mi, naravno, ne verujemo u to, jer obično ne govore istinu kada je novac u pitanju. Prvo obećavaju, a onda ne daju. Mislim da od nećemo videti taj novac – tako funkcioniše Brisel", objasnio je Orban.

Prema njegovim rečima, situacija sa ukrajinskim poljoprivrednim proizvodima u centralnoj Evropi uči da se "uvek treba oslanjati samo na sopstvenu snagu" u zaštiti ličnih interesa i da ne treba čekati pomoć spolja, posebno ne iz Brisela.

Prethodno je mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto rekao da se Briselu ne može poveriti izvoz žita iz Ukrajine, jer je žito, umesto da ode u Afriku i Bliski istok, ostalo u Evropi i uništilo evropsko tržište.

Evropska komisija je ranije saopštila da je preduzela korake za uvoz odabranih žitarica iz Ukrajine. Prema navodima komisije, mere su usmerene na otklanjanje logističkih poteškoća povezanih sa ovom robom u Bugarskoj, Mađarskoj, Poljskoj, Rumuniji i Slovačkoj, stupile su na snagu 2. maja i trajaće do 5. juna.

Tokom ovog perioda, seme pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta ukrajinskog porekla mogu da se nađu u slobodnom prometu u svim državama članicama EU osim ovih pet država. Paralelno, Bugarska, Mađarska, Poljska i Slovačka su se obavezale da će ukinuti svoje jednostrane mere protiv pšenice, kukuruza, uljane repice, semena suncokreta i svih drugih proizvoda koji dolaze iz Ukrajine.

image