Svet

Borelj: Rat u Evropi više nije fantazija

SAD više nisu spremne da "štite sve NATO saveznike pod bilo kojim okolnostima", kaže visoki diplomata EU i dodaje da Rusija predstavlja rastuću pretnju kontinentu
Borelj: Rat u Evropi više nije fantazija© Tanjug/AP Photo/Omar Havana

Veliki vojni sukob u Evropi postao je verovatniji zbog sukoba sa Rusijom, tvrdi visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borelj, upozoravajući države članice da se ne oslanjaju na SAD da ih brane.

Prema njegovim rečima, SAD više nisu spremne da "štite sve NATO saveznike pod bilo kojim okolnostima". To, kako kaže, primorava EU da jača sopstvene odbrambene mogućnosti.

Govoreći na skupu Forum Evropa u Briselu, Borelj je izjavio da "mogućnost konvencionalnog rata visokog intenziteta u Evropi više nije fantazija" i da blok mora "učiniti sve da to izbegne".

Prema njegovim rečima, iako vojni sukob u Evropi nije neizbežan i "neće početi sutra", građani treba da shvate da "američki kišobran koji nas je štitio tokom Hladnog rata i posle njega možda neće biti otvoren sve vreme".

"Možda, u zavisnosti od toga ko vlada Vašingtonom, ne možemo se osloniti na podršku Amerikanaca i američki kapacitet da nas zaštite", izjavio je on.

Opisujući EU kao da je okružena "vatrenim krugom" i nestabilnošću, Borelj je pozvao države članice da povećaju svoju potrošnju na odbranu.

On je dodao da, iako je NATO "nezamenjiv" kao i uvek, Evropljani bi trebalo da počnu da grade sopstveni "stub" unutar bloka predvođenog SAD.

EU bez sopstvene vojske

Prema rečima Borelja, EU neće moći da oformi sopstvenu vojsku u dogledno vreme, jer zemlje članice i dalje insistiraju na očuvanju nacionalnog suvereniteta po pitanju odbrane.

On je podsetio da su mnogi evropski lideri upozoravali Evropsku komisiju na svoje neslaganje sa prenošenjem ovlašćenja u oblasti odbrane na evropske institucije. Prema njegovim rečima, postoji ogroman potencijal za saradnju država članica u oblasti odbrane, ali i dalje ostaje zabrinutost i želja da se, pre svega, obezbedi sopstveni odbrambeni kompleks u svakoj pojedinačnoj državi.

Kao pozitivan primer naveo je stvaranje Evropskog fonda za mir, iz kojeg EU, između ostalog, plaća deo troškova za snabdevanje Ukrajinom naoružanjem, kao i obuku ukrajinske vojske.

Izbori za Evropski parlament i strah od Rusije

Visoki diplomata EU ponovo je optužio Moskvu da "nastoji da destabilizuje Evropsku uniju".

Borelj se osvrnuo i na predstojeći izbore za Evropski parlament, rekavši da će se zemlje Unije suočiti sa"destabilizujućom aktivnošću" Rusije, iako je zvanična Moskva u više navrata odbacivala takve optužbe.

"Rusija namerava da sprovodi takve aktivnosti protiv cele Evropske unije. To ne mora da podrazumeva bombardovanje. Tokom predstojećih izbora videćete koliko destabilizujuće aktivnosti prete našoj demokratiji", ocenio je on.

image
VV inauguration
banner