Srbija i Balkan

Ministarka Grujičić u Sočiju potpisuje Memorandum o saradnji koji znači život onkološkim pacijentima

Prema rečima ministarke Grujičić primena nuklearne energije u medicini je velika šansa, ne samo za onkološke bolesti, nego i za dijagnostiku, posebno autoimunih bolesti jer postoji velika sličnost između sistemskih bolesti, autoimunih i onkoloških
Ministarka Grujičić u Sočiju potpisuje Memorandum o saradnji koji znači život onkološkim pacijentimaGetty © ATA Images

U Sočiju danas počinje internacionalni forum "Atom Ekspo 2024" na kome će se razgovarati o globalnoj upotrebi nuklearne energije, a kako je najavila ministarka zdravlja u Vladi Srbije Danica Grujičić, Ministarstvo zdravlja će u Sočiju potpisati Memorandum o saradnji sa jednim od globalnih lidera u primeni nuklearne energije u raznim oblastima kompanijom "Rosatom".

"'Rosatom' je lider u svetu kada je atomska energija u pitanju. Nuklearna medicina je nešto što je potpuno novo. Velika je šansa u kombinaciji biološke terapije i inovativne terapije sa izotopima, odnosno radiofarmacima", rekla je ona za RTS i poručila da se ne bi trebalo plašiti nuklearne energije.

Dodala je da je nuklearna medicina u razvoju, ali da i mi u saradnji sa "Rosatomom" možemo veoma brzo ovladati najnovijim tehnologijama.

Ukazala je da je veoma važno to što se preko biološke terapije izotop dovodi baš tamo gde treba, dakle do maligne ćelije.

Prema njenim rečima, to je velika šansa ne samo za onkološke bolesti, nego i za dijagnostiku, posebno autoimunih bolesti jer postoji velika sličnost između sistemskih bolesti, autoimunih i onkoloških.

"I jedne i druge mogu veoma brzo da ugroze život, a nama ostaje da se organizujemo tako kao i oni što rade, da primarna zdravstvena zaštita bude oslonac čitavog zdravstvenog sistema", navela je ministarka.

Srbija i Mađarska, brojne mogućnosti medicinske saradnje

Ministarka Grujičić na marginama foruma srela se sa kolegom iz Mađarske, ministrom spoljnih poslova Petrom Sijartom.

Tom prilikom otvorile su se brojne mogućnosti saradnje u oblasti zdravstva, posebno u oblasti onkologije, s obzirom da i Srbija i Mađarska imaju veliki broj obolelih i veliku smrtnost od onkološih oboljenja.

Posebna tema bila je saradnja u oblasti nuklearne medicine, koju ministarka Grujičić uvek ističe kao budućnost u lečenju pacijenata, jer Mađarska ima razvijen Centar za nuklearnu medicinu u Debrecinu. U tom smislu, bilo je reči o poseti naših stručnjaka ovom Centru.

Jedna od tema bila je i pogranična saradnja u pravcu razvoja zdravstvenih ustanova uz državne granice sa obe strane, kako bi se građanima Srbije i Mađarske olakšala zdravstvena zaštita i nega naročito u slučajevima urgentnih stanja.

Ministri Srbije i Mađarske su razmenili pozive za posetu svojim državama, jer su se na sastanku otvorile i druge teme buduće saradnje.

Forum se održava pod nazivom "Čista energija - Kreiramo budućnost zajedno", a na njemu učestvuje 75 država, 4.500 učesnika, među kojima su ministri i predstavnici vladinih agencija, predstavnici najvećih kompanija globalne nuklearne industrije, kao i brojni međunarodni stručnjaci.

image